Camera RAW – která verze je pro vás?

Camera RAW je klíčová technologie Adobe, se kterou se můžete setkat v několika našich aplikacích. Vzhledem k neustálému uvádění nových fotoaparátů s podporou RAW je často aktualizována. Včera jsem ovšem zjistil, že není úplně jednoduché orientovat se v jednotlivých verzích a jejich kompatibilitě s jednotlivými programy. Navíc není občas úplně snadné instalace na webu Adobe najít. Sepsal jsem tedy seznam porgramů, které Camera RAW využívají a pokusil se dát dohromady informace, které nejnovější verze můžete použít v konkrétních verzích programů:

Photoshop CS3

Photoshop CS3 měl při uvedení do prodeje v základní instalaci Adobe Camera RAW 4 (doufám, že se nemýlím). Ovšem v současné době je k dispozici podstatně novější verze 4.6, kterou si můžete stáhnout ze stránek Adobe. Tato verze obsahuje řadu vylepšení a podporu řady nových fotoaparátů včetně takových novinek jako je Canon 50D, Canon 1000D, Nikon D700 a Nikon D90 či Sony A900. Ke stažení včetně úplného seznamu podporovaných fotoaparátů je zde.

Photoshop CS4

Photoshop CS4 je úplná novinka, která byla uvedena v anglické verzi v tomto týdnu (15.10. 2008). Její součástí je na obou platformách Camera RAW 5.0, která není není kompatibilní s předchozími verzemi (CS3 a starší). Překvapením je, že seznam podporovaných fotoaparátů je menší než ve výše zmíněné verzi 4.6, ale nemusíte mít obavy. Aktualizace na Camera RAW 5.1 by měla být k dispozici už příští týden a tento rozpor odstraní. Podobné informace o Camera RAW 5 najdete zde.

Photoshop CS2

U Photoshopu CS2 je poslední podporovaná verze Camera RAW verze 3.7. Najdete ji zde.

Photoshop Elements

Mnozí uživatelé neví, že Photoshop Elements mají stejně rozsáhlou podporu RAW jako plný Photoshop. Pokud jste uživatelé PSE verze 5, 6 nebo 7, můžete využít výše uvedený update na Camera RAW 4.6. Na Macu musíte mít PSE 4.0.1 a vyšší.

Pokud byste hledali ještě starší verzi Camera RAW – můžete využít úplný seznam jednotlivých Camera RAW verzí pro platformu Windows a pro platformu Macintosh.

Photohop Lightroom

Photoshop Lightroom využívá stejné technolgické jádro jako Camera RAW, na rozdíl od Photoshopu je ale tato funkčnost plně integrována do aplikace. Proto se při updatu Camera RAW v blízkém termínu objevuje i aktualizace Lightroom. Aktuální Lightroom 2.0 obsahuje stejné možnosti jako Camera RAW 5 a release kandidát Lightroom 2.1 již obsahuje podporu fotoaparátů, kterou bude mít Camera RAW 5.1.

Máte novější fotoaparát, starý software a nechcete upgradovat?

Ani v takovém případě nejste ztraceni. Na stránkách Adobe si můžete stáhnout aktuální DNG Converter 4.6 (Windows nebo Mac), který je bezplatný a je pravidelně aktualizován v podobných intervalech jako Camera RAW. Fotky z vašeho fotoaparátu pak pomocí DNG convertoru převedete do formátu DNG a ten potom bez potíží zpracujete ve své starší verzi Photoshopu, Lightroom nebo Elements.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s