O blogu

Mým původním záměrem bylo na těchto stránkách pravidelně informovat o zajímavých technologiích, informacích, novinkách, nebo i problémech, se kterými se spolu se svými kolegy z Adobe setkávám, a o nichž si myslím, že by mohly zajímat i někoho jiného.

Bohužel se mezitím dost změnila moje práce a na blog mi nezbývá čas. Proto jej v posledních letech aktualizuji jen minimálně a stal se převážně místem, kde publikuji aktualizace týkající se mého projektu – českého prostředí Adobe Photoshop Lightroom.

Advertisement

85 thoughts on “O blogu

 1. Dobrý den, Michale.

  Odpověď tímto způsobem bude lepší než to cpát via Twitter. S Illustratorem CS3 nejsou pod Leopardem zásadnější problémy, ale s Photoshopem CS3 jich pár přetrvává – jednak příšerně líný plugin Save for web (ten zlobí snad už od první CS, zcela tradický byl v CS2), kdy po zadání příkazu k exportu řezů čekám mnohdy i dvě minuty, jako kdyby hledal nějakou cestu v systému nebo něco podobného. Čím déle Photoshop běží, tím je to horší. Pracuji na MacBook Pro C2D 2,16 GHz s RAM 3 GB a volným místem na disku cca 15 až 20 GB – jako kdyby na to neměla samotná technika žádný vliv. Další známá chyba nastane, když Photoshop běží (klidně hidden v docku, to je jedno) a spustíte Time Machine v Leopardovi, protože potřebujete obnovit některý starší soubor – v tu chvíli vyhodí Photoshop chybové hlášení. K podobné situaci dojde, když vám vedle toho běží virtualizovaná Windows v Parallels Desktop a vy v nich spustíte Parallels Compressor pro vyčištění a kompresi disku.

  Nu a pak takové klasické „radosti“ – nepřesné přitahování na mřížku nebo vodítka (třeba při tahání webových řezů) při zoomu pod 500 %, občas nelze v zanořené složce vrstev vytvořit další složku (tady jsem vůbec nepřišel na to, za kterých okolností k tomu dochází).

  Také vím, že Photoshop CS3 měl potíže s virtuálními plochami Leoparda (Spaces), ale ty už nepoužívám, takže to nepotvrdím.

  Takto: ve srovnání s CS2/Mac je CS3 výrazně lepší (pro pořádek – DC7, CS a CS2 jsem měl CZ, zatímco CS3 už raději IE). Ale u takto drahých aplikací bych očekával pružnější reakce výrobce, ono to skutečně budí dojem, že support CS3 byl odpískán a všichni se vrhli na CS4).

  Díky za pozornost a užijte si hezký víkend (omluvám se, odjíždím na víkend s dalšími webdesignery, takže nebudu moci pořádně reagovat). Pavel Kout


  Pavel Kout
  WEBface – webdesign studio ~ webface.cz
  T: +420 774 018 986
  E: mailto:pavel.kout@webface.cz
  W: http://www.webface.cz/#pavelkout

 2. Moc díky za popis. Zkoušel jsem se o víkendu prohrabat kompletními bug reporty, které k PS CS3 mám, ale nejsem z toho zatím příliš moudrý.
  Chybu s pomalým Save for Web jsem našel, ale nikdo to v USA nedokázal asimulovat. Mám pocit, že to souvisí s nějakými regionálními nastaveními. Tyhle problémy jsm mívali u verzí, které dělali francouzi, ale u IE verze mě to hodně přkvapuje. Proberu to zítra s technickou podporou, jestli dokážeme najít nějakou opakovanou souvislost.

  Time Machine vyzkouší, začal jsem backup používat teprve minulá týden a bohudík zatím, bez potřeby restore.

  Nepřesné přitahování na mřížku – mně to vyřešila 10.0.1. Vy máte stál stejný problém?

  Virtuální plochy jsem také přestal používat – neustále jsem se ztrácel při potřebě dostat objekt z jedné plochy do druhé.

  Pokusím se ty chyby identifikovat a zadat – určitě budeme dělat ještě bug fixy pro stávající verzi.

  Michal

 3. Další bugy PS CS3/Mac: při přepnutí monitorů (a občas pouhé skrytí/zobrazení docku) dojde k resetu paletek, PS se přepne do defaultního workflow. A to, že v dialozích nelze vybrat celý input shortcutem Cmd + A (například při přepisování přednastaveného automatického názvu řezu), to dohání všechny k nepříčetnosti už děsně dlouho.

  Přitahování na mřížku/vodítka pořádně nefungovalo nikdy (a v předchozích verzích). Dokonce i ta mřížka se občas zobrazí kapánek rozhozená. Bylo by fajn, kdyby bylo možné v preferencích nastavit možnost zoomování po celých stovkách procent.

  Jinak zrovna mi PS CS3 vytuhl při exportu řezů skoro na pět minut. Dokonce jsem minule přeinstaloval kompletně celou CS3 (Design Standard) – zkusil jsem betu FW CS4, tu pak odinstaloval, ale nějak mi nabourala setup CS3. Z nevysvětlitelných důvodů mi začal zlobit ID CS3, odebral jsem jej přímo instalační aplikací CS3 a když jsem se ho snažil nainstalovat znovu, tak setup neodbytně vyžadoval instalační DVD FW CS4. Musel jsem odinstalovat celou CS3, pustit čistící skripty a pak ji zase nainstalovat znovu.

 4. Dobrý den pane Metlička,

  chtěl jsem se zeptat zda Adobe Systems nějak podporuje mimoškolní rozvoj produktů Adobe ? Jsme s kolegou provozovatelem internetového magazínu http://www.tutorials.cz, jehož hlavní náplní jsou návody na tvorbu grafiky a to zejména v programu Adobe Photoshop. Jelikož, rozvoj takovéhoto projektu je dost obtížný, zejména kuli nedostatku kvalitních autorů (nebo spíše financí). Původně jsem kontaktoval oficiálního distributora což je společnost AMOS software, ale i když my napsali, že se ozvou je to již více jak dvacet dní a nekontaktovali mě a ani už s tím nepočítám.

  Čekal jsem ze strany společností zabívající se tématikou spojenou s naším magazínem trochu větší zájem, nejedná se o malé procento lidí totiž. Každý měsíc nás navštíví 24 000 unikátních navštěvníků a každý měsíc toto číslo o 500 – 1000 návštěvníku vzroste.

  Nehledáme finanční zisk, jen bychom našim návštěvníkům chtěli nabídnout více a proto hledáme partnery. Jediný partner ochotný s námi trochu jednat je zatím jen AZsoft s.r.o. tedy zastoupení společnosti Apple, které nám zapůjčilo nějaké své produkty.

  Velice mě mrzí, že podpora ze strany společností není větší.

  S pozdravem

  Jakub Procházka

 5. V případě jako je tento je lepší se obrátit na nás než na Amsoft. Ti z pozice distributora mají omezenější možnosti než my. Zavolejte mi na mobil +420602 627966. Probereme, jak bychom mohli spolupracovat.

  AZSoft pokud vím distributor Apple není. Tím je CDS.

  Michal

 6. Mám takový dotaz. Chtěl jsem vyzkoušet photoshop cs4. nemám s photoshopem žádné zkušenosti, ale když otevřu fotografii, nebo i prázný nový obraz přes ctrl+n tak se zobrazí pruhy a trojuhelníky, buď přes fotografii, nebo i na prázné stránce. jsou tam pořád. Jern když dám zobrazit zvětšeně a to až na 200% tak je obraz čistý a bez těchto obrazců. Jak se jich zbavit, nebo co mám špatně nastaveno? Rád bych tento program vyzkoušel, ale s těmito obrazci to nejde. Moc děkuji za případnou radu.

  • S něčím takovým jsem se nikdy nesetkal. Potřeboval bych screenshot a víc iformací o konfiguraci vašeho počítače.
   Michal M.

 7. Chtel se zeptat, zda je nejaka nadeje, ze zpracuju RAW z Canonu 5D Mark 2 v CS3.
  Dekuji

 8. Dobrý den,
  můžete sedmdesátiletému dědkovi poradit, zda RAW z Canonu 5D Mark2 upravený LR 2,2 lze !“dodělat“ v CS3 a vrátit se zpět do LR v nejvyšší kvalitě a nebo musí být CS4. Moc děkuji.

 9. Pane Michale, nevíte zda je možno někde na Internetu stáhnout český návod k programu Adobe Photoshop Lightroom???

  Děkuji za odpověď Zdeněk

  • Bohužel český manuál podle mně neexistuje. já jsem přeložil pouze aplikaci, na manuál už mi nezbyla síla. Nejsem si jistý, jestli nevyšel překlad nějaké knihy.

   Michal M.

 10. Случайно наткнулся через гугль! Очень интесно 😉 По моему мало развернутая мысль, хотелось б более обширно почиатать.

 11. Здравсвуйте,
  почитал – всё супер! Только исправьте пунктуационную ошибку в первом абзаце 🙂
  UnitedVoodoBoy

 12. Dobrý den Michale,

  v rozhovoru na Živě o CS5 uvádíte, že české verze budou o třetinu levnější než původní US verze. Letmý pohled do ceníků však uvádí zcela jiná čísla: plná verze CS5 (např. Production Premium) je zde opět dvakrát dražší než totožný US balík.

  Jak mám tato čísla interpretovat?

  Díky, pěkný den

  • Dobrý den,

   to jsem neuváděl. Říkal jsem, že CS5 verze budou o 30% levnější než jiné lokalizované verze v rámci EU.

   Michal

   PS: Omlouvám se, úplně jsem zapomněl updatovat blog.

 13. Dobrý den Michale. Průser! Otveřu InDesign s dokumentem (velkým cca 600 stran) a pak mi spadne. Je nějaká rada? Díky Martin
  P.S. Zn.: Nemám zálohu jsem vůl

  • Spadne už při otevření? Pokud ne, zkusil bych vyexportovat do inx a znovu načíst. Pokud ano, jediná šance je zkusit otevřít na druhé platformě Win/mac.

   Michal

  • Ahoj Martine,

   Jo, je to osvěžující se na něco takového podívat.

   Michal

 14. Dobrý den Michale, díky za užitečný blog. Mám prosbo o drobné vylepšení: pokud je to možné, pojmenovávejte jednotlivé stránky svých příspěvků shodně s jejich nadpisy. V současnosti, uložím-li si daný příspěvek k pozdějšímu přečtení přes Instapaper, zobrazují se mi (v prostředí Instapaperu) všechny Vaše články se jménem „Blog Michala…“ a nikoli se s názvem daného příspěvku. Takže pak netuším, o čem budu číst. Díky! Ivan Berka

  • Dobrý den Ivane,

   zkusím si na to dát pozor, jen se ještě pro jistotu zeptám, abych to pochopil.
   Jedná se o shodu webového odkazu a nadpisu? Ketrý článek to má špatně?
   Myslím si, že problém bude v tom, že jsem u některých článků změnil nadpis až po publikování, ale chtěl bych pochopit přesně jak Instapaper funguje….
   Tak jsem se na to podíval a jestli to dobře chápu jde hlavně o to, abych neměnil názvy článků po publikování, že.
   Budu na to myslet.

   Díky za zájem o blog 🙂

   Michal

   • To, co je třeba upravit v html kódu každé dané stránky článku je následující:

    zaměnit Blog Michala Metličky o technologiích, Adobe, atd.

    za Konkrétní název článku

    Všude máte teď ten první, obecný textový řetězec.

   • Posílal jsem e-mailem svůj test s Instapaper. Mně se názvy článků ukazují správně (samozřejmě pokud si je uložím, když mám otevřený individuální článek a ne mainpage..

    Netuším, co děláte jinak 😦

    Michal

 15. Dobry den.
  Je možné pracovať v Lightroome v negatíve? Prefotit negatív (ČB, alebo mozno aj farba) a upravovat ho v LR ako pozitív. Momentálne to riešim metodou pokus – omyl ale straaaaašná zdržovačka. Pripadne ak to nie je mozne, da sa to podsunut vyvojarom, aby tam takuto drobnost doplnili?

  • Dobrý den,

   v základním principu je to velmi jednoduché – stačí rotovat tónovou křivku o 90 st. po směru hodinových ručiček – dá se to potom uložit jako rychlé přednastavení.
   Ovšem při konverzi negativ pozitiv je potřeba dělat řada barevných úprav, které jsou specifické pro konkrétní film. Doporučil bych začít otočením křivky a potom doladit jemnou úpravou křivky a případné další barevné korekce. Zkusím na to téma něco napsat.

   Michal M.

 16. Dobrý den Michale
  Potřeboval bych se zeptat kam se ukládají data z kolekcí které mám již v PC. Problém je takový, že jsem chvíli pracoval u kamaráda v Ligtroomu verze 4.O a v kolekcích upravil a přeházel mnoho fotek. Nyní bych potřeboval promítat přes můj notebook který má verzi 3.2 a nejde tam instalovat již 4.O. Bylo to mnoho dní práce na kolekcích a nevím jak by se to dalo ve stavu který byl ve verzi 4.0 převést do verze 3.2? Kam se vůbec mají ty kolekce ukládat? Na pevný disk v PC nebo na externí disk na kterém mám všechna data včetně záloh Katalogů?

  Není nějaký update z 64 bitů na normální Windows XP aby to chodilo?

  Stále mám i problém s aktualizací dat na jed. externích discích. To byl problém i verze 3.2 v XP kách. Mám externích disků více a když otevřu Ligtroom tak fotky nejsou aktuální jsou jen s otazníky protože disk se označí pod jiným písmenem. Někdy zabralo vyhledat chybějící fotografie ale mnohdy se musely fotky znovu importovat do Ligtroomu a pak jsem zase přišel o fotky v uložených kolekcích. Nebyla by nějaká univerzální rada jak a kam do jakých adresářů souborů a disků co dát aby mi při výměně disku vše šlo jako při opuštění Ligtromu při poslední práci?
  Př. Mám disky např. označené Fotky A, Fotky B, Fotky C. Na všech jsou jiné fotky. V PC Je Ligtroom nahrán na disku C. Jak vše udělat s katalogy a kolekcemi, aby po připojení disku vždy PC a Ligtroom poznal správný disk a načetl hned správná data zálohy a jiné, aby se nic nemuselo předělávat. V knihách je jen práce s programem a kam se co ukládá a jak je to na sobě závislé nikde nemohu najít. Pokud pracuji stále jen s jedním diskem tak jde většinou vše bez problémů.

  Jde aby současně na jednom PC byla verze 3.2 a 4.0 a byly obě najednou spuštěné? Jde nějak z verze 4.0 transportovat data do 3.2? nebo by to alespoň řešilo, že by se dalo upravit v kolekcích podle jedné verze to stejně do starší verze a pak to teprve znovu ve staré verzi zazálohovat. Když zálohuji integritu a katalogy tak s tím se kolekce asi nezálohují?

  Děkuji moc za rady. V tomto se topím a není kde se zeptat.
  Petr

 17. Dobrý den,
  potřeboval bych poradit jak co nejlépe přesunot z notebooku
  na pevný disk PC katalog z Ligtroomu vč. fotek (cca 200 GB).
  Musí být na obou stejná verze LR (na notebooku mám 3 na PC 4).
  Díky
  Procházka

 18. Dobrý den Tomáši,
  právě jsem úspěšně povýšil LR4.3 na LR4.4 včetně staré CZ lokalizace.
  A nyní zkusím CZ pro LR4.4 podle nového postupu.
  Vladimír

  • Tady na blogu jsem častěji já, ale dám Tomášovi taky vědět. Vy zase dejte vědět, jestli vše proběhlo ok a jak se vám lokalizace líbí. 🙂

 19. Velká omluva za záměnu jmen, Michale!!
  K věci, vše proběhlo OK, nová CZ pro LR4.4 maká.
  Hned si projdu rozdíly oproti staré verzi, používám dva notebooky, takže vše otestuji na cestovním a porovnám si co je nové a navíc. Pak si to nahraju i do pracovního.
  Jinak vlastní postup nahrání CZ pro LR4.4 je zcela dokonalý!!
  Vrhám se proto ihned do sezanování s novou verzí. Dám vědět jak to chodí.
  Pěkný den a upřímné poděkování za skvělý počin.

 20. První rychlý feedback – vše se jeví jako normální a se srozumitelnou CZ.
  Postupně si v klidu projdu i méně používané sekce – Kniha, Prezentace, Tisk, Mapa a Web.
  Přeji pěkný den.
  Vladimír

  • Trochu jsme se s LR5 zdrželi kvůli ostatním aktivitám souvisejícím s Creative Cloud, ale rádi bychom lokalizaci dokončili do konce června.

 21. Hmm, dobrá zpráva. Nové možnosti v LR5 se mi jeví jako užitečné.
  Děkuji

 22. Hezký den! 🙂 Právě jsem si sehnala program Adobe Premiere Elements a seznamuji se s ním. Právě jsem přes tento program do pc naimportovala videa z videokamery a ráda bych s nimi dále pracovala, ale bohužel tento program jako jediný v mém pc mi k nim nepřehrává zvuk. Tuším, že chybí nějaké potřebné kodeky. Neznám nikoho, kdo by měl zkušenosti s videem a tak jsem narazila na Vaše stránky a píši Vám. Jsem začátečník a chci se zdokonalovat… Jak potřebné kodeky získám? Je právě nepřítomnost těch kodeků důvodem nepřehrávání zvuku v tomto programu? Moc děkuji za odpověď – nejlépe na e-mail! 🙂

   • Dobrý den,
    můžete mi napsat více podrobností?? O jakou verzi Premiere Elements se jedná, jaký máte operační systém, co máte za kameru a v jakém formátu je to uložené. Premiere Elements máte jako plnou verzi nebo jako zkušební? Zkušební neobsahuje některé kodeky, které Adobe licencuje a musí za ně po jejich aktivaci zaplatit.

    Michal Metlička

   • Jedná se o verzi Adobe Premiere Elements 9, operační systém Windows 7, kamera panasonic hc-v700 a ten formát je AVCHD (.MTS). Premiere Elements mám plnou verzi. Moc děkuji za snahu 🙂

 23. Vážený pane Metličko,
  dovolte , abych Vám alespoň tímto způsobem poděkoval za Vaši práci, kterou nám, neznalcům cizích jazyků, usnadňujete naši práci. Navíc Vaše programy na změnu jazykového prostředí jsou dokonale udělány, jejich instalace je radost sama. Ještě jednou moc děkuji. Miroslav Mareš

 24. Dobrý den, už nějaký den se snažím zjistit jak mohu v illustratoru označit více „sublayers“ tak abych je mohl sloučit. Jediné co jde je označovat jednu po druhé. Když mám ale od grafika např. 100 vrstev tak prostě musím jednu po druhé otrocky označovat. Pro označení vrstev třeba pro delete je cesta jednoduchá vyberu první a pak shiftem poslední. Všechny mezi tím se označí také. Ale pro výber vrstvy jsem žádné takové řešení nenalezl.

  z adobe:
  „To merge items into a single layer or group, hold down Ctrl (Windows) or Command (Mac OS) and click the names of the layers or groups that you want to merge. Alternatively, hold down Shift to select all listings in between the layer or group names you click. Then, select Merge Selected from the Layers panel menu. Note that items will be merged into the layer or group that you selected last.“

  toto opravdu nefunguje alespoň tedy ve verzi illustrator CC mám merge selected stále zašedlé a i tak je třeba takto vybrané vrstvy jen společně nastavit nebo cokoliv dalšího. spíš dělám někde chybu 🙂

  díky za jakoukoliv radu. už jsem prolezl snad celý internet.

  Jinak bych se chtěl ještě zeptat jestli vám ve verzi illustrator CC také nefunguje zoom pomocí OPTION+SCROLLWHEEL na myši. Ve photoshopu CC a dalších aplikacích tato funkce normálně funguje, v CS6 nám také fungovala ale po updgradu na CC nefunguje.

 25. Dobrý den pane Metličko,
  Mám LR 4.4 chci ho upgradovat na LR 5. Jak mám postupovat?
  Děkuji.

 26. Dobrý den,
  dnes 12. srpna 2013 proběhla AKTUALIZACE Aplikace Creative Cloud a proběhlo přihlášení na Adobe ID, ale na Béhance se nemohu přihlásit. Přihlásím se přímo na internetu, ale přes aplikaci Creative Cloud se přihlásit pod stejnými přihlašovacími údaji NEMOHU. Nejde to až po tom, co proběhla AKTUALIZACE.

  Prosím o radu.

 27. Dobrý večer Michale,
  hledal jsem nějaké informace ohledně certifikace Adobe, konkrétně Photoshop, Lightroom, ale nějak se mi nedaří najít nic přínosného. Na oficiálních stránkách Adobe jsou odkazy na Ameriku, ale to asi není to, co hledám. Je v Česku nějaká možnost osobní certifikace?

  Děkuji za odpověď a mějte se krásně
  Bohuslav

 28. Dobrý den,
  rád bych si k Lightroom 5.0 stáhnul nějaké pluginy, můžete mi poradit, nebo odkázat na nějaký návod, jak pluginy nainstalovat?
  Děkuji Jiří Šneider

 29. Dobrý den pane Metličko.
  Podle Vámi zpracovaného návodu na instalaci češtiny do programu Adobe Photoshop Lightroom 4.4 jsem to i jako naprostý laik dokázal bez problémů. Moc Vám děkuji za práci, kterou pro nás děláte. Do roku 2014 přeji hodně osobních úspěchů.
  Josef Janský

 30. Ahoj Michale! Marně hledám české prostředí ke stáhnutí pro starší verze In Design 4 nebo 5. Můžeš poradit?

  • InDesign se kupuje v konktrétní jazykové verzi. Není možné si koupit anglickou verzi a k ní nainstalovat češtinu. Je ale možné si pronajmout Creative Cloud případně InDesign CC a v takovém případě si můžeš zvolit, jestli si nainstaluješ anglickou verzi nebo českou.

 31. Dobrý den Michale, potřebovala bych prosím poradit. v LR 4.4, jak začernit pozadí kolem např. postavy. U starší verze se mi to podařilo pomocí štětce. Také…V čem je lepší LR 5? Mám problém s přeorientováváním na inovace, trvá mi než se chytnu….takže pokud tam nejsou podstatné změny k lepšímu zůstala bych u staré verze….Moc vám děkuji za odpověď. PS:Děláte i nějaké individuální kurzy? Mám už dva za sebou a stále se v tom plácám.
  Opatrujte se Zuzana

 32. Dobrý den pane Michale.Loni jsem si koupil Lightroom 5. Jsem s ním moc spokojen. Doposud jsem měl Zoner. Ale nastal problém. Lght. se mi zablokoval (nebo jinak, já jsem mu nějak pomohl). Nemůže najít fotky na disku. Knihovna má oba boční panely tmavošedé nefunkční. Folders mají po otevření u složek ( ? ) a nesvítí zelené světlo na roletce. V rámečcích náhledu nejsou obrázky ale jen Symboly ůprav a v pravo nahoře je ( ! ), který hlásí ( photo is missing ). Na disku ale fotky jsou. Zkusil jsem je nahrát znovu ale lght. mi oznámil že fotky nemůže nahrát protože již jsou nahrány. Develop mi píše ( The folder could not be found ). Folder nesouhlasí s adresářem windows 7. Opět oba boční panely jsou tmavošedé a nefunkční. Nové nahrání fotek nejde protože prý jsou již nahrané. Přeinstalování také nepomohlo. Pokus o češtinu také nevyšel. Bojím se nahrát další fotky, abych si je nezablokoval. Občas se mi objeví ( relaunch lightroom with this catalog ) . Pokud otevřu catalog umístnění je adresa souboru správná na disku G . V knihovně lightroomu se objevuje pod J. Prosím, teda moc prosím o pomoc. Nemám na koho se obrátit, jsem 50 + a moje jazykové znalosti jsou hodně špatné. Nebo mi poraďte na koho se mám obrátit.
  Předem děkuji za jakoukoli pomoc Petr

  • Omlouvám se, že jsem se dosud neozval. Můžete mi, prosím, napsat, jestli problém trvá??

 33. Dobrý den!
  Chtěl byh se zeptat, jestli nemáte zkušenost s problémem, který mám při ukládání v Illustrátoru CC. Občas se mi stane, že při ukládání mi program Illustrátor vyhodí hlášku „Illustraci nelze uložit. Schází potřebný resource. ID: – 192“ a odmítne mi grafiku uložit. Od té doby mi odmítá nejen ukládat, ale i exportovat. Výsledek je ten, že o data přijdu a zakázku musím dělat znovu. Jediné řešení, na které jsme přišli je, že musíme celý počítač restartovat a nechat vše znovu naběhnout. Tento problém se objevuje nepravidelně a nedá se vysledovat, co může tento problém způsobovat nebo spouštět.
  Děkuji za odpověd a radu s tímto problémem. M. Joza

  • Dobrý den,
   před chvilkou jsem na váš dotaz odpovídal na Digiaréně.
   Pokud se nepletu je ID-192 macovská systémová hláška, která skutečně hlásí chybějící resource. To naznačuje, že se Illustrator snaží získat přístup k souboru, který na počítači není, případně k němu nemá přístup.
   V takových situacích se strašně obtížně odhaluje příčina. Doporučil bych kompletně přeinstalovat Illustrator včetně vymazání předvoleb.
   Hledal jsem, jestli na našich fórech nenajdu podobný případ a našel jsem komentář od uživatele,který narazil na stejnou hlášku. Jemu se dařilo rozpracovanou zakázku zachránit exportem do PDF, který stále fungoval.
   Dejte mi vědět, jestli jste uspěl.
   Michal Metlička

 34. Dobrý den pane Metličko,
  nevím jestli něco nedělám špatně ale v Ligtroomu při zvolení Kontroly aktualizace sse mě zobrazí okno „Pro Ligtroom je k dispozici nová verze“ ale v okně dál již není napsané že se jedná o verzi 6 ale jen popsané aktualizace: Rozpoznávání obličejů, HDR , Panorama a že mám kliknout link ke stažení aktualizací a když kliknu na Stáhnout přesměruje mě to na: http://www.adobe.com/cz/products/photoshop-lightroom.html , kde link ke stažení není a stále mě to nabízí zkušební verzi CC, a nikde update na verzi 6.
  Mám zakoupenou krabicovou verzi 5 kterou jsem registroval u Adobe a poslední update na verzi 5.7.1 proběhl bez problémů.

  Děkuji moc za pomoc,
  s přáním příjemného den
  J.Zach.

 35. Dobrý den, to záleží na tom, jakou licenci Lightroomu máte. Pokud máte zakoupenou trvalou licenci Lightroomu 5, tak si musíte koupit placený upgrade na verzi 6.
  Pokud máte Creative Cloud pro digitální fotografii nebo plný Creative Cloud, tak si můžete stáhnout aktualizaci na Lightroom CC (což je vlastně Lightroom 6).
  Je to trochu zmatené, protože ten stejný program se jmenuje jinak v rámci Creative Cloudu a jinak v rámci tradičního licenčního modelu.

  Přeji příjemný den,
  Michal Metlička

 36. Dobrý deň Michal,

  Kedže rád informujete o novinkách v technológiach rád by som Vám predstavil novinku vo svete prezentácií, Creedoo. Je to online prezentačný nástroj, ktorý je zaujímavý nie len svojím vzhľadom ale aj funkciami. Momentálne sa nachádza vo faze beta testovania a touto cestou by sme sa Vám radi predstavili. Náš software si môžete zadarmo vyskúšat na http://www.creedoo.com . Nie je potrebné nič inštalovať.

  Čím sme iní?
  Do sveta prezentácií by sme radi zaviedli väčší priestor na komunikáciu medzi publikom a prezentujúcim. Práve to je jeden z prínosov Creedoo. S Creedoo môže publikum klásť otázky, hlasovať alebo proste dať najavo, že téme nerozumie, a to len za pomoci mobilu, tabletu alebo počítača.
  Samozrejmosťou je diaľkové ovládanie, animácie objektov v slide a mnoho ďalších funkcií.
  Otestujte si to sám a ak Vás Creedoo zaujme podporte nás príspevkom na vašom blogu.

  S pozdravom,

  Lukáš Burian
  Creedoo team

  • Dobrý den,
   omlouvám se, ale v současné době se přiliš nestíhám zabývat věcmi mimo Adobe. My u nás používáme Adobe Connect, který je zaměřený trochu jinak, umožňuje screensharing a zpětnou vazbu má také.

   Přesto vám přeji hodně úspěchů, ať se prosadíte 🙂
   Michal Metlička

 37. Krásný dobrý den, velmi Vám děkuji za Váš blok, rady, náměty a porady. Ráda si u Vás čtu, a čerpám inspiraci, i zkušenosti. Chtěla bych Vás poprosit o pomoc, nechtěně jsem si v AL zapnula funkci – kdy se mi nad upravovanými fotografiemi zobrazuje název obrázku, a pod ním čas, clona, ISO, a použitý objektiv. Bádám nad tím jak tuto funkci vypnu, protože jsem ji dosud nepoužívala, a cíleně jsem ji nezapnula. Budu Vám velmi vděčná. Děkuji pěkně Radka

  • Dobrý den,
   omlouvám se, že jsem neodpověděl dřív, ale nebyl jsem o víkendu u počítače. Musíte jít do Zobrazení/Lupa-Informace/ a klepnout na Zobrazit překrytí informací. Pravděpodobně jste si to zapnula klávesovou zkatkou Ctrl+I (respektive Command + I na Macu).
   Přeji hezký den 🙂
   Michal M.

 38. Dobrý den pane Metličko,

  mám dotaz k Lightroomu. Mám LR4 (českou distribuci), nyní po vydání verze 6 bych rád upgradoval na LR 6 (nikoli CC). Ale nějak se mi nedaří možnost zakoupení upgrade licence najít. Na světových serverech jsou screenshoty brzy po uvedení nové verze, kde bylo zakoupení upgradu za 79 dolarů, ale nyní to nevidím, nevíte jestli je za tím nějaká změna politiky prodeje, nebo jen nějaký jarní nepořádek?

  Moc děkuji za reakci, Brychta

  • Dobrý den,
   upgrade je na stránkách Adobe k dispozici, ale opravdu se k němu neuvěřitelně špatně dostává:
   1. Jděte na tento odkaz:
   https://www.adobe.com/cz/products/catalog.html
   V horní části stránky máte velké ikony s nabízenými produkty (na prvních místech bude pravděpodobně Creative Cloud a Acrobat DC). Pomocí šipek vedle ikon můžete listovat doprava a doleva.
   2. Nalistujte na Photoshop Lightroom.
   3. Klepněte na tlačítko Koupit
   4. V nabídce „Chci koupit“ vyberte upgrade
   5. Klepněte na přidat do košíku

   Bohužel to vypadá, že web Adobe neumožňuje vytvořit odkat přímo na tuto stránku, takže se tím bohužel musíme proklikat 😦

   Michal Metlička

  • Dobrý den,
   oni mají v Amosu v podstatě pravdu. Naši prodejci upgrady Lightroomu nemají, Adobe je prodává pouze přímo přes online obchod.

 39. Dobrý den,koupila jsem lightroom 5 a nenačítá mi raw formát. Nikdo neví proč,z podpory mi taky neporadili. Dneska mi jeden chytrý pán řekl,že by mohl být problém v komunikaci mezi PC+foťák+program(toshiba+nikon+LR)… Prý to potřebuje nějaký spouštěč k načtení… Můžete mi poradit kde bych ho mohla stáhnout případně kam se obrátit.Předem moc děkuji za odpověď!
  Veronika

 40. Dobrý den zakoupil jsem si lightroom 6 pro win a mac a když ho nainstaluji a chci poprvé spustit tak to chce po mě sing in required (singing in with an adobe id is required to activate the software. Enter your adobe ID to access your membershop and register your product. A po té mi tam skočí okenko Pease connect to the internet and retry.přitom jsem on line přes wifi stále děkuji za pomoc Radek

 41. Dobrý den,
  chtěl bych požádat o radu/informaci ohledně správy fotek v Lightroom, jestli jsem to pochopil správně, tak pro Lightroom není problém přesun kategorizovaných knihoven z MBP na ext. HDD a zároveň práce souběžně na SSD v MBP a ext. HDD. Toto je problém u aplikace Photos v MBP, proto zvažuji koupi Lightroom. Děkuji za pomoc.

  • Dobrý den,
   já používám Lightroom právě tímto způsobem. Aktuální fotografie, které nejvíce používám mám na lokálním disku, ale většinu archivu mám na externím disku. Katalog zůstává na hlavním disku, takže jej mám stále k dispozici a u všech souborů vám vygenerovaný Inteligentní náhled (Smart preview), takže i když nemám externí disk připojený, tak si mohu soubory zobrazit, pracovat s nimi a s výjimkou komplikovaným a rozsáhlých úprav je mohu i editovat. Jakmile se disk připojí, tak se úpravy provedou nad plnými daty.
   Přesun fotografií mezi interním a externím diskem je také velmi jednoduchý. V režimu Katalog v levé části obrazovky máte panel složky. Složku, kterou chcete přesunout, prostě přetáhnete z interního disku na disk externí a katalog o této změně bude vědět. Je to lepší než přesouvat přímo v systému, protože potom musíte znovu Lightroomu ukázat, kam se fotky přesunuly.
   Doufám, že se mi to podařilo vysvětlit přehledně.
   Přeji hezký den,
   Michal Metlička

 42. Dobrý den pane Metličko,
  omlouvám se, jestli tu jsem špatně, ale potřeboval bych pár rad ohledně Adobe Premiere Elements 13.0 Psal jsem na „Czech_Support@adobe.com“ ale tam mi poradili nápovědu a fórum v angličtině. Jsem tu dobře ?
  Jan Malý
  ZUŠ Jana Hanuše, Praha 6

  • Můžeme to zkusit. Premiere Elements moc nepoužívám ale pokusím se pomoct.

   • Jsem učitel ZUŠ a používám Adobe Premiere Elements 13.0 ke zpracování některých školních koncertů. S programem jsem spokojen – doposud jsem dělal s verzí 2.0 a asi rok mám kameru AVCHD a verzi 13.0. K mé lítosti mi ve 13.0 zmizela má oblíbená maska kapitol – noty na modrém pozadí. Dá se nějak získat nebo dokoupit větší výběr masek ?
    Většina masek v programu je pro mě vzhledově nepoužitelná a ty které používám, mi dělají níže uvedené potíže.

    1/ Potřebuji více hudebních témat, nebo jednoduchou masku ( bez zavádějících prvků a tvarů ) do které bych si vložil fotku tematicky související a daným koncertem.

    2/ Dále mám opakovaně problém s tím, že uložím hotový zpracovaný film a druhý den před vypalováním zjistím, že se mi úplně rozhodil text názvu filmu – jiná velikost, formát a cizí znaky v textu. Když si všimnu, tak to opravím, ale když ne – tak vypaluji zbytečně :-))
    Musím vše opravovat ručně, ale do původní podoby to posuvem rámečků stejně nedostanu.

    3/ Dále netuším, proč mám v náhledech kapitol vše zdeformované do širokoúhla ?

    A budu-li smělý, mohu se zeptat co používáte Vy ?

    Dřív jsem se věnoval – možná poměrně úspěšně 🙂 amatérskému filmu, ale to bylo na VHS a tam se stačilo věnovat námětu, obrazu, rytmu střihu, muzice ……
    Teď jsem zaplaven formáty – v čem točit, v čem ukládat, kam ukládat …. ? 🙂
    Mám školní kameru Panasonic HC-V770 a tam je na zvuk i obraz neskutečné množství možností a jejich kombinací – už jsem si něco vychytal, ale netuším, jestli to nejlepší. Pak to nacpu do Adobe a tam kromě toho, že určitě neumím využívat naplno všechny funkce, mě trápí ty „zpropadený“ masky 🙂

    Za případnou odpověď na některý z mých dotazů Vám budu moc vděčný.
    Děkuji.
    Jan Malý

   • Prosím, prosím, stále tápu, nenašla by se pro mě alespoň nějaká dílčí rada ? Jan Malý

 43. zdravim
  uz si nevim rady co dal udelat prosim o pomoc s istalaci
  adobe jsem nainstaloval bez problemu i nekolikrat preinstaloval ale lightroom mi stale pise chybu kod 7 i kdyz jsem postupoval podle navodu k odstraneni potizi tak porad stejna chyba kod 7 poradite mi prosim jak dal
  dekuji

  Exit Code: 7
  Please see specific errors below for troubleshooting. For example, ERROR: DF024 …

  ————————————– Summary ————————————–

  – 0 fatal error(s), 1 error(s)

  ———– Payload: Adobe Lightroom 6.0.0.0 {8048A5DF-8A70-5BE1-954B-E0FDE1BD0D0D} ———–

  ERROR: DF024: Unable to move file at „C:\Program Files (x86)\Common Files\Adobe\Installers\adobeTemp\{8048A5DF-8A70-5BE1-954B-E0FDE1BD0D0D}\_222_694f179272759ef06eaf38b9fe6e7638“ to „C:\Program Files\Adobe\Adobe Lightroom\Helpers\DynamicLinkMediaServer\dynamiclinkmediaserver\1.0\dvaworkspace.dll“ Error 32 Proces nemá přístup k souboru, neboť jej právě využívá jiný proces.. Try setting correct permissions to the specified file/folder or parent folder, so that admin has rights to modify it.(Seq 215)

  ————————————————————————————-

  jsem zmateny z toho ze v hlaseni je cestina i anglictina

  • Dobrý den pane Metličko,
   četle jsem Váš komentář na stránkách fotoclubu ohledně zobrazení fotografie v camera raw :

   (RAW konverze Camera RAW a Lightroom
   mmetlick dne 18.10.2010, 18:34:00

   Pokud chcete, aby konverze RAW vypadala u Adobe produktů podobně jako na displeji vašeho fotoaparátu, změňte si v Lightroom (či v Camera RAW) v části Kalibrace fotoaparátu (Camera calibration) konverzní profil z „Adobe Standard“ na příslušný Nikon profil.
   Pak by konverze měla být bližší vašemu očekávání.

   Michal Metlička – Adobe
   http://michalmetlicka.cz

   Chtěla bych poradit kde nebo jak sehnat příslušný profil pro NIKON D 300 s pro Camera RAW?

   Děkuji Moc
   přeji krásný den Iveta Marešková

 44. Iveta Marešková on 18.5.2016 (15:19) said:

  Dobrý den pane Metličko,
  četle jsem Váš komentář na stránkách fotoclubu ohledně zobrazení fotografie v camera raw :

  (RAW konverze Camera RAW a Lightroom
  mmetlick dne 18.10.2010, 18:34:00

  Pokud chcete, aby konverze RAW vypadala u Adobe produktů podobně jako na displeji vašeho fotoaparátu, změňte si v Lightroom (či v Camera RAW) v části Kalibrace fotoaparátu (Camera calibration) konverzní profil z „Adobe Standard“ na příslušný Nikon profil.
  Pak by konverze měla být bližší vašemu očekávání.

  Michal Metlička – Adobe
  http://michalmetlicka.cz

  Chtěla bych poradit kde nebo jak sehnat příslušný profil pro NIKON D 300 s pro Camera RAW?

  Děkuji Moc
  přeji krásný den Iveta Marešková

 45. Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat pokud je přenos z foťáku vedený přes tethering a pokud jsme v módu knihovna, tak se po každém vyfocení fotky zobrazí poslední fotka, můžu toto přenastavit aby se poslední fotka automaticky nezobrazovala ale zůstala ta fotka, která je označena ve spodním pásu? Děkuji.

  • S tetheringem nemám moc zkušeností, ale principiálně to myslím funguje jako import dialog. Zkuste v předvolbách/Všeobecné vypnout nastavení „Během importu vybrat kolekci Aktální/Předchozí import“.

 46. Dobrý den pane Metlička, je možné zvětšit velikost písma v Lightroomu? Mám monitor v rozlišení 4K. Zkoušel jsem to v: Předvolby – uživatelské rozhraní – velikost písma, ale žádná změna:-( Písmo je stále malinké:-( Je i jiná možnost? S pozdravem MilanK

  • Na Macu, nebo na Windows?? Ve Windows 10 se dá nastavit systémové zvětšení na 150%. S tím se pak dá už docela dělat. Na Macu je také možné nastavit scaling v systému.

   • To už právě mám taky nastavené, ale pořád je to oproti jiným programům cca poloviční velikost písma.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s