Korekce vad objektivu pro Lightroom – PTLens

Update 20. října 2010: Zjistil jsem, že stále dost lidí si čte tento dva roky starý příspěvek. Chtěl bych upozornit, že nový Photoshop Lightroom 3 a Photoshop CS5 mají nyní vestavěné velmi kvalitní nástroje pro korekce objektivu. Doporučuji se na ně podívat.

Minulý týden jsem s Kryštofem Pospíšilem diskutoval vlastnosti a novinky v novém Photoshopu Lightroom a  první zkušenosti z každodenního používání. Jedna z věcí, kterou Kryštof zmínil, a která ho nutí přecházet pravidelně do Photoshopu, je neexistence nastavení pro korekce vad objektivu – jde hlavně o korekce soudkovitosti a korekce perspektivy (korekce chromatické aberace a vinětace v PS Lightroom jsou). Jedním z důvodů této neexistence těchto korekcí je základní princip, na kterém Lightroom funguje – všechny úpravy fotografií jsou nedestruktivní a zapisují se pouze jako sada, která se dynamicky vypočítává a aplikuje při náhledu a při exportu. Korekce soudkovitosti nebo perspektivy vyžadují natolik velké manipulace s fotografií, že je náročné dělat dynamicky při náhledu a vyžadují fyzický přepočet a přeuložení dat. S tím souvisí i to, že data se musí přepočítat ze zdrojového RAW formátu do editačního formátu, což je typicky formát PSD Photoshopu nebo TIFF. Stále doufám, že se podaří najít nedestruktivní řešení a našel jsem i komentáře na fóru Lightroom.

PT Lens patří mezi vysoce kvalitní nástroje pro korekce objektivu a je velice levný. Navíc obsahuje stále se rozšiřující knihovnu parametrů pro jednotlivé objektivy, což dále pomáhá dosahovat velice dobrých výsledků.

Novinkou je, že je nyní k dispozici nejen jako plug-in pro Photoshop, (případně jako plug-in pro Aperture), ale i jako externí editor pro Lightroom. Integrace s Lightroomem je jednoduchá, ale ve výsledku docela elegantní. Program stojí $15  v ceně jsou i doživotní bezplatné aktualizace. V instalaci je dokonce i české uživatlské rozhraní.

Pokud si jej chcete vyzkoušet, zde je možné si stáhnout zkušební verzi, která je omezena na 10 konverzí.

Po nainstalování si nejprve v Lightroom v předvolbách nastavte PTLensEdit jako externí editor.

 

Nastaveni externiho editoru v předvolbách Lightroom

Nastavení externího editoru v předvolbách Lightroom

 

Pokud chcete korigovat vady objektivu zvolte Upravit v Programu PTLensEdit. Zobrazí se naásledující dialog:

 

Nastaveni parametrů komunikace mezi externim editorem a Lightroom

Nastavení parametrů komunikace mezi externím editorem a Lightroom

 

Po klepnutí na Upravit se vám otevře externí okno s aplikací PTLensEdit

 

Vzhled externího editoru PTLensEdit

 

Po provedení požadovaných úprav klepněte na OK a upravený soubor se uloží zpět do Lightroom v balíčku s původním souborem.

Nejsem si jistý, co je optimální workflow a ve které fázi byste měli korekci objektivu provést. Moje tendence by byla to dělat tyto úpravy nejpozději, protože touto operací ztrácím flexibilitu práce s původními RAW daty. Zajímal by mě váš názor, případně zkušenosti z používání PTLens.

Advertisement

5 thoughts on “Korekce vad objektivu pro Lightroom – PTLens

 1. Rád bych upozornil na program ShiftN http://www.shiftn.de/, který se dá použít stejně jako PTLens a je zcela zdarma. Používá velmi zajímavý algorytmus a není závislý na databázi objektivů. Možná nebude mít díky tomu tak precizní výsledky, ale zato je hodně univerzální.
  Jose

 2. Dík za info. O ShiftN jsem nevěděl. Zkusím se na něj podívat, jakmile zase oživím své Windows XP. Zkoušel jste jeho použití jako externího editoru?

  Neměl jsem možnost to porovnat, ale při prvním zběžném pohledu mi připadá, že PTLens má širší použití. Ten algoritmus u ShiftN vypadá opravdu zajímavě, ale trochu mě znervózňuje ten plně automatický přístup. Navíc je pro mě komplikace, že ShiftN je jen na windows a já v poslední době trávím víc času na Macu.

  Ještě jednou dík za novou informaci.

  Michal

 3. jj hodil by se PTLens.Jak je možné si jej objednat v ČR? asi ne co. konto ze kterého by se daly poslat peníze do zahraničí ,nevlastním 15 dollars bych asi někde našel. jak na to normální cestou ?

 4. Nejjednodušší je udělat si účet u Paypal a zaplatit přes něj. Když jsem to já posledně používal vytvořil jsem si účet, zadal číslo své kreditky a převedl příslušné peníze. Epaperpress má na svých stránkách přímo odkaz, který vás popojí na stránky PayPal.
  Nevím, jestli jde na paypal převést peníze přovodem z účtu.

  Michal

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s