Photoshop Lightroom 2 a Noise Ninja

Před nedávnem jsem psal článek o integraci softwaru pro korekce chyb objektivu PT Lens do Adobe Photoshop Lightroom. Dnes bych chtěl představit další populární specializovaný software v souvislosti s Lightroom. Tímto softwarem je Noise Ninja. Noise Ninja patří mezi velmi kvalitní programy pro redukci šumu ve fotografii. Existuje jako plug-in do Photoshopu, případně jako samostatná aplikace. A právě samotatná aplikace umožňuje velmi jednoduché a elegantní workflow mezi Lightroom a Noise Ninja. Nebudu dnes popisovat úplný postup propojení NN a Lightroom, můžete se podívat na krátký video toturiál z webu společnosti PictureCode, která Noise Ninja vyvíjí. Ve stručnosti funguje vše velmi obdobně, jako jsem již popisoval u PT Lens.

 • Nejprve v předvolbách Lightroom zvolíte Noise Ninja jako externí editor. Při nastavování zvolte formát TIFF, 16 bitů na kanál, profil ProPhoto.
 • Potom už jen vyberete příslušnou jednu nebo více fotografií v Lightroom, zvolíte externí editor (buď pravým tlačítkem na fotce nebo v menu Fotografie/Upravit v programu).
 • Otevře se aplikace Noise Ninja a v ní provedete příslušná nastavení. Výsledek se po uložení uloží zpět do Lightroom do balíčku s původní zdrojovou fotografií.

Při práci si dejte pozor na dvě věci:

 1. V aplikaci Noise Ninja vypněte v preferencích funkci, která při prvním ukládání nabízí možnost Save as/Uložit jako. Pokud to neuděláte, nebude vám fungovat správně zpětný přenos do Lightroom.
 2. Noise Ninja nezobrazuje fotky s ICC profilem ProPhoto správně. Nemusíte se toho bát, jakmile fotku vrátíte zpět do Lightroom, bude barevnost v pořádku.

Osobně jsem Noise Ninja dosud nepoužíval a odstranění šumu dělám obvykle ručně pomocí Photoshopu (a i to málokdy), ale existuje množství velmi pozitivních recenzí, z nichž vychází NN opravdu skvěle. Můžete se podívat třeba na Luminous Landscape a jejich starší, ale stále aktuální recenzi. V každém případě podle mně stojí za to si program stáhnout a vyzkoušet. Distributorem Noise Ninja v ČR je společnost TM Trade (se sídlem v Praze 5 – Lipencích, kde bydlím i jí, takže je tímto pozdravuji :-)) Noise Ninja má i velmi dobré lokální stránky (sekce download nemá aktualizovány všechny odkazy).

Advertisement

9 thoughts on “Photoshop Lightroom 2 a Noise Ninja

 1. Vážený pane,
  děkuji za Vaše články a češtiny do LR.Mám koupenou verzi 2.0 a pokoušel jsem se podle Vašeho návodu a podle videa nainstalovat plug-in do LR 2.Bohužel mám Visty a při nalezení adresáře kde mám plug-in uložen mě neumožňuje vzít jinný soubor než exe,Nevím co s tím.Asi jsem udělal chybu,když jem si před plug-in nainstaloval verzi normální a když nefungovala tak jsem si uvědomi chybu a odinstaloval a nainstaloval plug-in ale patřičný soubor v commanderu vidím,ale přes LR nejde nainstalovat.Prosím poraďte.
  Předme děkuji.

 2. Není mi úplně jasné, jak to myslíte. Lightroom komunikuje s Noise Ninja pomocí funkce externí editor – tj. je logické, že vám umožňuje připojit pouze exe soubor. V instalaci Lightroom byte neměl nic měnit, pouze nainstalujte NN a vytvořte si nový externí editor NN v Lightroom (jak jsem popisoval u PTLens). Pokud byste měl ještě potíže, dejte mi vědět.

  Michal M.

  PS: Omlouvám se za opožděnou odpověď.

 3. Už to funguje.Měl jsem nainstalovaný plug-in a ne plnou zkušební verzi.Proto to nefungovalo.Vzhledem k tomu že program neovládám,mám dotaz ,zda neexistuje nějaký český návod pro tento program či odkaz na nějaké stránky na internetu.
  Předem děkuji.
  M.Pilát
  http://www.mpilat.cz
  mirek@mpilat.cz
  mobil:605735112

 4. V článku máte odkaz na distributora Noise Ninja. Je možné, že nějaký návod mají oni.

  Michal M.

 5. Dobry den,mam s tim trosku problem,vse jsem udelal podle navodu a fungovalo to,druhy den uz to neslo. zkousel jsem oba programy odinstalovat a zase nainstalovat,ale porad to nejde. kdyz kliknu upravit v noise ninja otevre se noise a napúise mi to file does not exist. nevite cim by to mohlo byt? dekuju Pavel M

 6. Zkuste zkontrolovat, jestli nemáte fotky uložené tak, že cesta k nim obsahuje české znaky?
  To způsobuje při komunikaci s externími aplikacemi problémy.

  Michal M.

 7. dobra den upravila som si fotku v tomto programe ale ked ju ulozim tak vysledna fotka ma po sebe kocky neviem co s tym

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s