Předběžná verze českého prostředí pro Lightroom 6.8 (CC 2015.8)

Dnes se mi díky pomoci týmu, který pracuje na vývoji Adobe Photoshop Lightroomu podařilo konečně vyřešit technické problémy bránící lokalizaci aktuální verze. Pokusil jsem se co nejrychleji připravit předběžnou verzi, která umožňuje nainstalovat české prostředí pro Lightroom 2015.8 (nebo Lightroom 6.8 u trvalé licence).

Předběžná verze vychází zatím z překladu Lightroom 2015.3, takže některé novější termíny se mohou objevovat v angličtině, ale během mých rychlých testů to vypadá vcelku použitelně.

Pokud tedy máte zájem, můžete si předběžné verze instalátorů stáhnout ze sekce Download. Verzi pro Windows jsem neměl možnost otestovat, tak doufám, že jsem tam nevnesl nějakou chybu.

Děkuji všem za trpělivost a omlouvám se, že to tak dlouho trvalo. Moje současné pracovní vytížení mi neumožňovalo se webu a lokalizaci věnovat, jak bych si přál.

dejte mi vědět, pokud by se vyskytly nějaké potíže.

Advertisement

28 thoughts on “Předběžná verze českého prostředí pro Lightroom 6.8 (CC 2015.8)

 1. Dobrý den.
  Instalační soubor nejde spustit. Průzkumník Windows přestane odpovídat. Aplikace nejde vypnout ani pomocí „správce úloh“. Z plochy zmizí všechny ikony včetně „Panelu nástrojů“. Pomůže pouze tvrdý restart.
  Windows 7 Enterprise 64-bit.
  Motherboard Model: GIGABYTE Z97X-UD3H-CF
  Sys. Drive: KINGSTON SV300S37A240G
  Data Disc: WD 10EARS 1000.2 gigabytes
  External disk (for backup) A Data 2000 gigabytes
  Memory: Kingston HyperX Savage 16GB (2x8GB) DDR3 1600 CL9
  Graphics card: GeForce 1060 3GB
  Processor: Intel Core i7-4770K
  Energy source: FORTRON 600W FSP600-50ARN, 80PLUS Bronze
  Lihtroom 6,8

  • Jediné, co mě napadá je, že se to nějak popere s antivirem nebo standardním zabezpečením Windows.
   Nejsem profesionální developer, takže nemám možnost instalátor podepsat, na coč se operační systémy dívají velmi podezřívavě. Já jsem to ve Windows 7 zkoušel instalovat a proběhlo to bez problémů – mám admin práva ve Windows.
   Instalátor sám o sobě je nesmírně jednoduchý, jenom kopíruje několik textových souborů na správná místa v Lightroom. Zkusím se podívat, jestli neexistuje nějaký update pro aplikaci, pomocí které vytvářím instalátor.
   Kdyby se vám to stále nedařilo, tak vám můžu poslat postup, jak si ty soubory nainstalovat ručně.

   • Děkuji za odpověď.
    Uvítám postup ruční instalace souborů. Používám Avast Internet Security verze 17. 2. 2288 a Malwarebytes Anti-Malware 2.2.1.1043.

   • Dobrý den pane Metličko.
    Chyba je patrně ve spojení s antivirem Avast.
    Instalace při vypnutém antiviru proběhla bez problémů-

  • Zkusím ještě dnes udělat aktualizaci instalačního programu. Stáhnul jsem novou verzi aplikace, kterou používám, která má mít lepší kompatibilitu s novými verzemi Windows (u verze 7 by to nemělo mít vliv, ale uvidíme).

 2. Dobrý den,
  není potřeba se omlouvat za to, co pro nás (kteří používáme Lightroom) děláte…zadarmo a ve svém volnu. Patří Vám za to veliké díky. Překlad funguje bez problému.

 3. Dobrý den,
  děkuji za další překlad. Avast jsem vypnul a instalace proběhla bez problémů a vše funguje. Díky!!!

 4. Dobrý den, používám macOS Sierra verze 10.12.3 a nejde mi spustit instalátor nové verze LR 6,8. Nevím co dělám špatně. Moc děkuji za pomoc

 5. Dobrý den. Mě tato nová instalace na LR6.9 nepomohla. Musel jsem udělat ruční postup dle návodu zde na stránkách. Jinak děkuji za Vaši práci pro nás. Moc si toho vážím.

  • Dobrý den,
   to je divné, jak se to přesně chovalo? Proběhla instalace a program zůstal v angličtině, nebo se instalace někde zasekla? Pokud byste měl čas, rád bych zjistil, co se u vás přesně stalo.
   Díky,
   Michal Metlička

 6. Zdravím všechny. Po instalaci lghtr 2015.9 a vložení češtiny, chybí v modulu předvoleb předvolba pro barevné vyvolávání fotografií. Setkal se s tím ještě někdo? Děkuji za zprávu. Pavel Micka

  • Můžete mi napsat, kde přesně se vám chyba vyskytuje. Teď jsem narychlo proběhl předvolby a žádný rozdíl mezi anglickou a českou verzí nevidím.
   Michal M.

 7. Prosím Vás už tady na Vašem webu běhám asi hodinu a nijak se mi nedaří někam napsat dotaz 🙂 právě jsem si koupil Lighroom na 1 rok, ale vubec nevím jak tam dostat čestinu ? Přitom verzi mi to píše že mám 1.3 ? což je dost divný, když tady máte čestinu pro 6 atd. Můžete mi moc prosím nějak poradit ? Chci to poro Maca a Ipad. Předem moc díky 🙂

 8. Všechny CZ verze ke stažení se jmenují např. Lightroom 6.8 a CC 2015.8 ale já mně to hlásí že moje verze LightRoom je 1.3 ?? Už nevím co víc udělat, prosím o radu ?

  • Pan Metlička – zdá se – přibrzdil nebo zcela zastavil své aktivity k podpoře českého prostředí pro Lightroom. To je škoda, ale mám pro to pochopení. Pokusím se vám odpovědět za něj.

   Adobe zavedl na podzim 2017 novou variantu LR, teď jsou pro uživatele k dispozici – vedle ještě funkčních starších verzí (ty už ale nejsou v prodeji) – dvě aktuální varianty programu:
   1. Lightroom Classic CC
   2. Lightroom CC
   které se značně liší v koncepci a (dnes ještě) i v tom, „co která varianta umí“, když jde o úpravy fotek. LR Classic CC toho umí (zatím) víc než nový LR CC, ten má ještě co dohánět.
   >>> Aktuální verze Lightroom Classic CC je 7.4.
   [RAW-konvertor této verze LR Classic CC odpovídá Adobe Camera RAW ve verzi 10.4, jež je součástí aktuální verze Photoshopu. ACR samozřejmě chybí ostatní moduly známé z LR (Knihovna, …)].
   >>> Aktuální verze Lightroom CC je 1.3 (<<< Vaše verze).

   Obě varianty LR jsou k mání pouze na bázi předplatného. Z mého (subjektivního) pohledu je pro 'normálního fotografa', který není odkázán na sdílení dat např. s kolegy ve firmě, předplatné na CREATIV CLOUD PHOTO (tj. Lightroom Classic CC + Photoshop CC) podstatně výhodnější, než předplatné na Lightroom CC (bez Photoshopu, zato ale s 1TB úložiště dat v 'cloudu'); obě předplatné stojí stejně.

   Obávám se, že jste udělal chybu, jestliže jste si předplatil Lightroom CC (bez PS). Dvě 1TB-HDDs (jeden jako pracovní, druhý jako záloha) by Vás stály max. 100€. Za za tyto peníze byste nikdy neměl Photoshop a sice permanentně v té nejaktuálnější verzi. 😦

   Zda momentálně dostupné české prostředí pana Metličky funguje i s Lightroom CC v1.3, to Vám může spolehlivě potvrdit pouze on, já mám ale určité pochybnosti. A nevypadá to na to, že by pan Metlička pracoval na aktualizaci svého instalátoru v tom smyslu, aby fungoval i pro LR CC. Ale chcete-li si to vyzkoušet, rád Vám pomohu trikem, který už používám dlouho a který u mne (v LR Classic CC) spolehlivě funguje. Je jen třeba, abyste se podíval ve svém počítači, kde jsou ve Vašem Lightroom CC lokalizované jazyky. Pokud nejsou taky v cloudu (to já nevím, mám instalovaný pouze LR Classic CC), měl byste je najít na tomto místě:
   C:\Programy\Adobe\Adobe Lightroom CC\Resources
   Ve složce Resources by měly být podsložky označené zkratkami, které dávají tušit, že se v nich skrývají jazyky (en, es, fr, …nl, pt, sv, … včetně dvou verzí čínštiny). Najdete-li např. ve složce 'es' (= španělština) textový dokument s názvem
   TranslatedStrings_Lr_es_ES.txt,
   máme vyhráno. V tom případě Vám mohu s velkou pravděpodobností pomoct. Nenajdete-li pod 'Programy\ …\Lightroom CC\…' složku Resouces s jazyky, máme smůlu.

   V příštích dnech se budu semo tamo vracet do tohoto fóra a sledovat, zda odpovíte. Prosím o odpověď i v případě, že bude negativní. Bude-li Vaše odpověď kladná, ozvu se Vám.

   Každopádně náleží panu Metličkovi hluboká poklona a velký dík za to, jak dlouho české komunitě NEZIŠTNĚ pomáhal.

   Ota Seycek
   Vídeň, Rakousko

   • Malý dodatek (upřesnění):
    V předplatném CREATIV CLOUD PHOTO jsou zahrnuty vedle Photoshopu OBĚ VARIANTY LR, jak Lightroom Classic CC, tak i Lightroom CC. K té variantě pro ‚cloud‘ ale není zahrnut ten 1TB v cloudu, ten je pouze u speciálního předplatného (samotný LR CC + úložiště v cloudu). Viz: https://www.adobe.com/at/products/photoshop-lightroom.html, info „Für jeden Bedarf das passende Abo“ na této stránce úplně dole, bohužel v němčině.

    Jestliže jste zakoupil předplatné Creativ Cloud Photo a (např. z nedostatku informací) nainstaloval pouze LR CC v1.3, doporučuji nechat Lightroom CC stranou a nainstalovat z Adobe-balíčku variantu „Classic“ [LR Classic CC v7.4]. Je-li to tak, nic nestojí v cestě, a můžete mít LR Classic CC v češtině. Rád vám poskytnu poněkud aktualizovaný soubor, který (částečně) zohledňuje i nejnovější vývoj a a přidané elementy v LR. Poslední verze češtiny pana Metličky je pro LR v6.8 a tento vývoj nepokrývá.

    O. Seycek

   • Moc děkuji za reakci. Já si stáhl a nainstaloval právě LR CC a zaplatil za úložiště 1TB, taky už jsem tam náhrál 40 GB fotek, ale je to v angličtině a to je pro mně problém, tak ted nevím zda by šlo to nějak předělat na ten LR Clasic ? Jinak LR CC co mám je super, že je vše jak v tabletu,mobil,Ipadu i Macu ? To ten Clasic umí taky ?

 9. Dobrý den pane Seycku,
  bylo by prosím pěkně možné poskytnout mi češtinu a instrukce k instalaci pro LR Classic CC.
  Děkuji mnohokrát, Milan

  • Dobrý den Milane,
   zareagoval jsen na váš dotaz obratem, a napsal jsem vám obšírnou odpověď s linkem na zdroj, ze kterého si (částečně aktualizovanou) češtinu pro LR classic CC můžete stáhnout, a – a to především – s návodem, jak ji nainstalovat.
   Teď ale tuto mou odpověď na stránkách pana Metličky nikde nevidím. Nemám tudíž tušení, zda jste měl možnost si ji přečíst. Není vyloučeno, že stránky pana Metličky jsou ‚mrtvé‘, a že ani tuto moji druhou reakci nebudete moct číst.
   Jestliže ji zde najdete, ale tu prví odpověď jste tak jako já nenašel, ozvěte se mi na adresu ota.sey(at)gmail.com, rád vám pomůžu a odpovím vám ‚soukromým kanálem‘.
   O. Seycek

 10. Dobrý den. Při aktualizaci na lightroom clasic 8 a aktivaci češtiny (po nastavení jazyka na automatic) celý program spadne. Na stránkách Adobe již vydali upozornění a návod na zpětnou instalaci verze 7,5. Zajímalo by mně jestli někdo zná řešení tohoto problému, nebo zda jsme po aktualizaci na lghtr 8 již bez možnosti nastavení českého jazyka. Děkuji Pavel M.

  • Dobrý den,
   aktuální verze není kompatibilní s mým řešením lokalizace. Mám pracovně vymyšlený a otestovaný jiný postup, ale budu muset vytvořit nové instalační programy, vše otestovat a ideálně dopřekládat chybějící texty. Bohiužel na to teď nemám moc času, takže nechci slibovat nějaký termín. Ale pokusím se připravit aspoň zase provizorní řešení.
   Michal Metlička

   • Díky za odpověď. Jistě nejen já se budu těšit. Stejně nemohu pochopit, proč Adobe neudělá češtinu oficiálně, když je i ve Photoshopu. PM

  • Dobrý den Pavle,
   pokud Vám funguje LR Classic CC v nejnovější verzi bez češtiny, a spadne až když se pokusíte instalovat češtinu, měl bych pro Vás řešení s instalací češtiny ‚zadními vrátky‘. Je to méně pohodlné než automatická instalace (lokalizace) způsobem, který pan Metlička vyvíjí a aktualizuje pro každou novou verzi LR, ale funguje to spolehlivě.
   Máte-li zájem, dejte mi vědět, tj. ozvěte se přes mail na ota@seycek.eu.
   Ota

 11. Dobrý den pane Metličko, moc děkuji za skvělou práci. Včera jsem nainstaloval češtinu ve Win 10 a vše proběhlo zcela bezproblémově. Ještě jednou dík a přeju vše nej v roce 2019.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s