Co je nového v Adobe Photohop Lightroom CC a Lightroom 6

V následujících dnech se zde pokusím trochu více do detailu ukázat novinky v nové verzi Photoshop Lightroom. Nejprve, ale musím upřesnit, jak se vlastně nová verze jmenuje. Lightroom nese nově dvě označení: Adobe Photoshop Lightroom 6, což verze, která se prodává standardně jako trvalá licence. Druhá verze se jmenuje Lightroom CC a ta je součástí služeb Creative Cloud a Creative Cloud pro digitální fotografii. Funkčně jsou obě verze stejné, odlišnosti vycházejí pouze z toho, že Lightroom 6 nevyužívá cloudové služby.

Prozatím sem dávám aspoň krátký seznam hlavních novinek:

Snadná tvorba HDR fotografií

Lightroom nyní obsahuje novou funkci Sloučení do HDR, která umoňuje zkombinovat více snímků pořízených s různými nastaveními expozice do jednoho obrazu s vysokým dynamickým rozsahem. Součástí procesu je i zarovnání a odstranění zdvojených okrajů, ke kterému někdy u slučování dochází.

Rychlé vyhledání fotek konkrétních osob

Lightroom nyní umožňuje vyhledávat tváře na jednotlivých snímcích. Jakmile jim přiřadíte jména, vyhledá Lightroom další snímky podle podobnosti. Můžete potom svůj katalog třídit podle osob na fotografiích.

Panoramata

Technologie sloučení fotografií umožňuje spojit více obrazů, včetně RAW souborů, a vytvořit panoramatické obrazy bez viditelných přechodů.

Pokročilé videoprezentace

Vylepšené videoprezentace mohou obsahovat samozřejmě fotografie, videa, ale i hudbu, a lze je obohatit profesionálními efekty, jako je posouvání a zvětšování.

Lepší ovládání filtrů

Nově jde jednodušeji nastavit, na které části obrázku se aplikují přechodové nebo kruhové filtry. Pomocí štětce je možné kdekoli upravit masku filtru a přidat nebo odebrat efekt filtru.

Sdílení práce (pouze v rámci Creative Cloud)

Lightroom umožňuje také automaticky publikovat webové galerie (v rámci Creative Cloud předplatného), včetně podpory komentování a hodnocení.

Vyšší výkon

Aplikace Lightroom využívá výkon grafického procesoru ke zvýšení celkové rychlosti, obzvláště při úpravách fotografií v modulu Vyvolávání. (Pozor: GPU musí být kompatibilní)

Vylepšené webové galerie

Nové šablony galerií jsou přepracovány do HTML5 a fungují s širokou škálou prohlížečů pro stolní počítače i mobilní zařízení.

Dostupnost

Stávající uživatelé Adobe Creative Cloud získávají nový Lightroom samozřejmě v ceně předplatného. Uživatelé, kteří Creative Cloud nemají a z nějakého důvodu s mohou koupit trvalou licenci, případně upgradovat z předchozí verze.

Advertisement

2 thoughts on “Co je nového v Adobe Photohop Lightroom CC a Lightroom 6

 1. Kde lze stáhnout zkušební verzi Lightroom 6? Adobe nabízí pouze stažení verze CC s nutností nainstalovat správce stahování, který má sám o sobě 120 Mb.
  S přáním hezkého dne Harald Košvanec.

  • Dobrý den,
   Lightroom CC a Lightroom 6 se liší pouze o webové služby (spojení s Lightroom mobile, publikování na lightroom.adobe.com) a o průbšžné aktualizace (vzhledem k tomu, že aplikace je nové, tak tam žádné odlišnosti nejsou).
   Musíte si nejprve stáhnout Creative Cloud aplikaci a jejím prostřednictvím instalovat Lightroom. Jiná možnost, pokud vím, není.

   Michal Metlička

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s