První poznatky z Adobe Reader X

Vzhledem k množícím se dotazům týkajícím se Adobe Acrobatu X a Adobe Readeru X jsem se rozhodl, že dnes napíšu aspoň pár postřehů týkajících se Readeru. Určitě nestihnu zahrnout vše, ale pokusím se zodpovědět aspoň na některé otázky, které jsme v posledních dnech dostal nebo slyšel.

Zvýšená bezpečnost

Adobe Reader X má nové rozšířené zabezpečení (sandbox), které zabraňuje možnosti zneužít tuto aplikaci pro ohrožení počítaže uživatele. Reader běží standardně v chráněném režimu, který zabraňuje potenciálně nebezpečnému programovému kódu, který se může vyskytnout v PDF z neznámého zdroje, aby přistoupil prostřednictvím Readeru na váš počítač. Reader je vzhledem ke své obrovské rozšířenosti (90% všech počítačů připojených k internetu) častým terčem hackerských útoků a tato novinka minimalizuje riziko ohrožení.

Nové komentovací nástroje

V předchozí verzi bylo možné použít komentovací nástroje pouze v případě, že PDF dokument měl pomocí plného Adobe Acrobatu tuto možnost povolenu. To znemožňovalo vkládat komentáře do dokumentů, které nevznikly ve velkém Acrobatu, případně jejich autor tuto funkci zapomněl zapnout. V novém Readeru X můžete vkládat poznámky (lístky s poznámkou a zvýrazňovač textu) do každého dokumentu bez omezení. Výsledek si samozřejmě pak můžete uložit, případně dokument i s poznámkami vytisknout.

Adobe Reader X - Poznámkové nástroje a panel

Lepší integrace s prohlížeči

Tato vlastnost se mi ukazuje po několika týdnech jako naprosto skvělá. Při otevření PDF dokumentu uvnitř prohlížeče se spouští Reader ve speciálním režimu, při kterém je celé uživatelské rozhraní skryté (podobně jako Apple Preview, ovšem při zachování celkové funkčnosti Readeru). Máte tak k dispozici co největší plochu pro zobrazení dokumentu. A pokud potřebujete jednotlivé funkce Readeru, stačí kurzor myši posunout do dolní části okna a nástroje se zobrazí jako plovoucí panel nad dokumentem (podobně jako bývají ovládací prvky u videopřehrávačů). Pokud stisknete Ctrl F ( na Macu Cmd F) zobrazí se plovoucí panel s vyhledávacím polem a při klávesové zkratce Ctrl+P (Cmd+P) tiskový dialog. Ctrl S (Cmd S) vyvolá dialog pro uložení PDF. Dříve jsme pro všechny tyto funkce museli klepat na ikonky na obrazovce, protože klávesové zkratky byly vyhrazeny prohlížeči. Reader je pokud vím integrován na Windows do všech prohlížečů, na Macu do Safari (stále mi chybí integrace s Google Chrome a Firefoxem).

Adobe Reader X - Zobrazení v prohlížeči

Příjemná novinka je zobrazení průběhu načítání souboru

Zjednodušené rozhraní

Vývojáři Acrobatu a Readeru si vytýčili cíl vytvořit aplikace, které budu pro uživatele daleko jednodušeji ovladatelné a jejichž dunkce jsou lépe a snadněji dostupné i pro uživatele, který s programem dříve nepracoval. Reader X vypadá v základním zobrazení opravdu velice jednoduše, v prohlížeči ho na první pohled ani neuvidíte. Rozhraní je rozdělené do svislých panelů a i menu má podstatně méně položek. Pokud by vám ovšem některé funkce a ikonky chyběly, můžete si je přidat do horní lišty klepnutím na lištu pravým tlačítkem myši.

Podpora multimédií, PDF portfolia

PDF dokument se v posledních letech výrazně posunul z klasické jednoduché elektronické verze papíru. Nyní podporuje i dynamický obsah jako je video, zvuk, animace, a to vše integrované do jednoho souboru a spustitelné jedním multiplatformním prohlížečem. Reader nyní podporuje nejnovější verze PDF portfolií, což jsou dokumenty PDF, které fungují jako složka, která v sobě integruje řadu dokumentů různého typu. PDF portfolio může mít velice zajímavé uživatelské rozhraní, které pomáhá příjemci se orientovat v dokumetech, které mu přišly. Mimo to ovšem PDF portfolio může skvěle vypadat a jeho vzhled a chování lze velmi jednoduše modifikovat dle vlastních potřeb.

Advertisement

6 thoughts on “První poznatky z Adobe Reader X

 1. Nahodou nejde v tejto novej verzii prepnut/navolit aby ten toolbar s ikonkami bol vlavo/vpravo?

 2. Ne to bohužel nejde. Ale pracovní plocha je teď o tolik volnější, že necítím potřebu to dělat.

  Michal M.

 3. Michale, Adobe, díky, že už nebudu muset každý dokument přeukládat pro vkládání korektur v Readeru… :)))

  BTW, doufám, že nová verze InDesignu bude konečně umět načíst anotace z PDF na příslušná místa přímo do InDesignu. Nebo to dotáhnete ještě dál? Co kdyby se klientem požadované korektury rovnou zanesly do zdrojového dokumentu InDesignu! To by byla opravdová revoluce.

  • Čau Honzo,

   uvidíme, jestli se podaří propojit komentování v PDF a InDesign. V InDesignu je preferovanou metodou CS Live. Tam se anotace do InDesignu načtou (ale nezanesou do dokumentu.)

   M.

 4. Pingback: NERYX | Novinky plnokrevného Adobe Acrobat X

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s