Veřejná betaverze Adobe Photoshop Lightroom 3

Jak se již stalo tradicí vývojářský tým Lightrom uvolnil předběžnou verzi Adobe Photoshop Lightroom 3 do veřejného betaprogramu. Podle vývojářů byla tato verze od základu přepracována a bere v úvahu dvě hlavní priority uživatelů: výkonnost a kvalitu výsledné fotografie. Došlo k velkým změnám v oblasti zpracování RAW obrazu a implementace přepracovaných algoritmů, které umožní podstatně dokonalejší odstraňování šumu a ostření fotografií.

Hlavní novinky najdete v těchto oblastech:

Import

Rozšířená varianta importního dialogu

Rozšířená varianta importního dialogu

Importní dialog je zcela přepracován, tak aby byl výsledný proces přehlednější a efektivnější. Nový dialog poskytuje na jedné straně lepší kontrolu a současně umožňuje opakované úkony uložit do praktických přednastavení. Nově je také k dispozici funkce procházení pevného disku pro rychlé vyhledání fotografií.

Publikování kolekcí fotografií

Z Lightroomu je nyní možné přímo publikovat (bez použití zásuvných modulů třetích stran) přímo na populární weby pro sdílení fotografií. V této betaverzi je zpřístupněno propojení na službu Flickr. Pokud následně fotky u sebe upravíte, Lightroom se automaticky postará o synchronizaci s externím webem. Pokud návštěvník Flickru okomentuje vaši fotku (platí jen u Pro verze služby), umožňuje Lightroom stáhnout tento komentář a vložit ho do vaší knihovny. Tato funkčnost je obecně přístupná i pro externí vývojáře, takže můžeme očekávat, že Lightroom bude umět podporovat všechny hlavní služby pro sdílení fotek (v závislosti na jejich možnostech a podpoře externích aplikací). Tuto funkci lze nyní také použít pro automatickou synchronizaci fotek s Apple iPhone.

Kvalita obrazu

Nastavení redukce šumu a ostření

Nastavení redukce šumu a ostření

Ostření a odstraňování šumu

V modulu Develop/Vyvolávání se Adobe zaměřila na vylepšní algoritmů zpracování raw dat tak, aby bylo možné získat maximální ostrost a kvalitu výsledné fotografie. Nové možností Ostření a Odstranění barevného šumu dohromady poskytují podstatně zlepšenou redukci šumu ve fotografiích, aniž by došlo k potlačení detailů. Nejsem si jistý, jestli to tak bude i ve fináln verzi, ale v současné verzi je deaktivována funkce potlačování šumu pomocí úprav Luminance. Cílem je motivovat uživatele, aby vyzkoušeli potlačení šumu pomocí nastavení Color v paletě Redukce šumu.

Zrnitost

V některých situacích můžete naopak chtít, aby vaše fotografie mělo určitou texturu či zrnitost. Nový nástroj umožňuje obohatit digitální fotografii o efekt tradiční filmové fotografie a dosáhnout přirozené zrnitosti.

Vinětace

Efekt Vinětace po ořezu, který byl uveden ve verzi 2.0 je velice populární a má kladné ohlasy u fotografů. Přesto si někteří uživatelé přáli tento efekt zdokonalit a místo stávajícího efektu začít více pracovat s expozicí a jasem. Ve Photoshop Lightroom 3 beta jsou nyní dva režimy vinětace: Color priority (Priorita Priorita „>Priorita „>Priorita „>barvy) a Highlight priority (Priorita jasu), které poskytují přirozenější efekt vinětace. Sami si můžete vyzkoušet, která z metod vám bude více vyhovovat.

Verze zpracování

Změny ve zpracování fotografií jsou v této verzi opravdu podstatné, takže jsme museli zavést metodu, jak označit, kterou verzí programu respektive funkce je fotografie zpracována. Verze funkce je aktualizována pouze, pokud dojde k významné změně funkčnosti a algoritmů pro zpracování raw dat. V případě Lightroom 3 byly výrazně změněny algoritmy pro demosaicing (převedení surových raw dat čipu fotoaparátu), redukce šumu, ostření a vinětace po ořezu. Pokud v novém Lightroomu načtete fotografie zpracované v předchozí verzi programu, k žádné změně nedojde. Pokud ale budete chtít využít nových možností programu a upravit nastavení fotografie, můžete změnit způsob převodu v oblasti Histogram, případně v menu Settings/Nastavení -> Process Version/Verze zpracování modulu Develop/Vyvolávání). Standardně všechny nové soubory zpracované v Lightroomu 3 budou označeny nejnovější verzí.

Slideshow export / Export prezentace

Jednou z nejelegantnějších metod, jak předvést vaše fotografie, je prezentace s hudbou. Dosud bylo možné takto prezentovat pouze přímo z prostředí Lightroom. V Lightroom 3 můžete přímo vytvořit vysoce kvalitní video s podkladovou hudbou. Výsledné video ve formátu H.264 můžete publikovat na webu nebo exportovat do jiného zařízení, jako je například mobilní telefon.

Uživatelské tiskové rozložení fotek

Uživatelské nastavení rozložení fotek při tisku

Uživatelské nastavení rozložení fotek při tisku

Lightroom 3 nově umožňuje vytvořit si vlastní rozložení fotek pro tisk. Můžete kombinovat různé velikosti fotek, jejich natočení a optimalizovat tak tisk podle vašich požadavků a formátu vaší tiskárny. Tisková předloha se může skládat z jedné nebo více stránek.

Vodotisk

Pomocí nové funkce Vodotisk můžete vkládat při tisku, exportu na web, nebo exportu do souboru informace přímo do fotografie. Můžete nastavit typ informace, umístění, velikost, průhlednost.

Další novinky?

Finální verze může přinést ještě další novinky, tato betaverze je zaměřena hlavně na výše pospané novinky. Budeme rádi, pokud nám poskytnete vaše připomínky.

Další informace

Obecné

 • Na Macu byla upravena aktivní oblast u pravého posuvníku, aby nedocházelo k náhodnému automatickému otvírání pravého panelu. Reakční doba byla trochu prodloužena, pro případ, že omylem myší přejedete za pravý posuvník. (Pokud chcete okamžitou reakci, přejeďte myší na bílý trojúhelník.) Pokud byste chtěli stejnou funkčnost i na Windows, případně se vrátit k původní funkčnosti, dejte nám vědět v rámci betaprogramu.
 • Fotografie je možné třídit podle poměru stran.
 • Dialog pro výběr katalogu byl vylepšen.

Knihovna

 • Můžete zálohovat knihovnu při ukončení programu místo při spuštění.
 • V modulu Knihovna můžete nyní odpojit připojený disk nebo přenosné médium (nemusíte do systému).
 • Kolekce je možné vytvářet přímo pomocí pravého tlačítka
 • Při vkládání fotografie do kolekce se zobrazí název kolekce
 • Nastavení předvoleb může určovat, jestli balíčky fotek (Stack badges) budou zobrazeny ve filmovém pásu rozložené nebo složené
 • Odstraňování pomocí nástroje Sprej nyní vyžaduje stisknutí klávesy Alt
 • V modulu Knihovna můžete zvolit složku a aktivovat volbu Importovat sem / Import to here, čímž se spustí dialog Import a automaticky nastaví cílová složka
 • Importní dialog obsahuje informaci o velikosti zdrojové složky a volném kapacitě na cílovém disku
 • V dialogu Import v panelu Složky/Folders je nyní možné zvolit pro každou složku volbu Včetně podsložek/Include subfolders
 • Chcete-li najít fotky, kterou nejsou dostupné nebo mají narušenou vazbu, zvolte Library / Knihovna -> Show Missing Images / Ukázat chybějící fotografie
 • V modulu Library / Knihovna v pásu metadata filtrů je nová ikona zámek, která přepne nastavení filtrů na „globální“ pro všechny složky a kolekce
 • V zobrazení náhledů (režim Knihovna / Zobrazení více fotek) je nová ikona, která označuje, jestli je daná fotka součástí kolekce. Klepnutím na ikonu zobrazíte a/nebo zvolíte kolekci.
 • Oblíbené zdroje mohu být začleněny do výběru zdrojů „filmového pásu fotografií“ pro rychlý přístup k určitým kolekcím  a složkám.
 • Nastavení belsku může být nově parametrem chytrého filtru
 • Pokud používáte nástroj Sprej pro přiřazování fotek do kolekce, zobrazuje se název cílové kolekce.
 • V menu File / Soubor je nyní funkce optimalizovat katalog
 • Lightroom umí nově importovat soubory v režimu CMYK. Při exportu (s výjimkou Export original / Exportovat původní) budou fotografie exportovány v režimu RGB. Všechny úpravy budou také prováděny v RGB
 • Filtry nejsou stálé – při přepnutí složky se resetují, pokud je v pruhu nastavení filtrů nezamknete

Vyvolávání

 • Možnosti nastavení ořezu jsou nyní přehlednější
 • V panelu nástrojů můžete nastavit viditelnost oříznuté oblasti
 • Nastavení intenzity štětce úprav a stupňovaného filtru je možné vynulovat držením tlačítka Alt a klepnutím na příslušnou hodnotu nastavení
 • Pokud není nastavená žádná barva u nastavení barvy, zobrazí se u štětce úprav a u stupňovaného filtru „x“
 • Panel s kolekcemi je nyní dostupný i v modulu Vyvolávání
 • Štětec lokálních úprav a stupňovaný filtr jsou nyní zjednodušeny a mají jen jeden režim (dříve se ovládaly tlačítkem a posuvníkem)

Slideshow / Prezentace

 • Volba hudby na Macu již nevyžaduje použití iTunes
 • Klepnutím na délku skladby můžete synchronizovat délku prezentace s délkou zvoleného hudebního doprovodu.

Tisk

 • Je možné nastavit černé pozadí, případně definovat jinou specifickou barvu pozadí při tisku
 • Identifikační značku je možné posouvat pomocí šipek
 • Zachovat poměr stran je nyní trvalé nastavení panelu buňky

Export

 • V dialogu Export je možné zvolit velikost písma u přípony souboru (VELKÁ/malá)

Jak jsem již na začátku upozorňoval, jedná se o betaverzi, některé funkce mohou být do uvedení plné verze ještě upraveny, případně mohou být přidány nové. V současné době není možné převést starý katalog do nového formátu – musíte vytvořit nový a fotky do něj importovat.

Stejně jako v předchozí verzi jsou verze pro Mac in Windows 64bitové (ale běží i 32bitovém režimu), což může být nyní po uvedení Snow Leoparda a Windows 7 zajímavé.

Odkud stahovat?

Betaverzi si můžete stáhnout zde: http://labs.adobe.com/technologies/lightroom3/

Tento článek vychází z oficiálního ohlášení betaverze od Toma Hoggartyho na blogu Lightroom Journal

Další informace a videa s ukázkami najdete na těchto adresách:

Julieanne Kost na AdobeTV
http://tv.adobe.com/show/what-s-new-in-lightroom-3-beta/

Terry White na svém blogu včetně videa:
http://terrywhite.com/techblog/archives/3747

Matt Kloskowski a NAPP (National Association of Photoshop Professionals) vytvořil Lightroom 3 learning center
http://www.photoshopuser.com/lightroom3

Victoria Bampton má krátký popis novinek na http://www.lightroomqueen.com
http://www.lightroomqueen.com/blog/2009/10/22/whats-new-in-lightroom-3-beta-2/

Sean McCormack
http://lightroom-blog.com

Ian Lyons na webu Computer-Darkroom Post
www.computer-darkroom.com/lr3_preview/lr3-preview-1.htm

Art P Suwansang / Wedding64.com 
www.wedding64.com/lr3b

Gene McCullagh na úžasném webu Lightroom Secrets
http://lightroomsecrets.com/2009/10/lightroom-3-beta-is-here/

Jeffrey Friedl (autor exportních plug-inů pro Facebook, Flickr a další komentuje Lightroom 3 beta a vazbu na své plug-iny
http://regex.info/blog/2009-10-22/1339

Pokusím se v průběhu času tento článek aktualizovat o nové odkazy. V dalším článku se budu zabývat možnostmi lokalizace.

Advertisement

8 thoughts on “Veřejná betaverze Adobe Photoshop Lightroom 3

  • Ne, Lightroom podporuje pouze 10.5.x a 10.6.x:

   Michal

   Windows
   Intel® Pentium® 4 processor or equivalent
   Microsoft® Windows® 7, Windows Vista® Home Premium, Business, Ultimate, or Enterprise (certified for 32-bit and 64-bit editions), or Windows XP with Service Pack 3
   2GB of RAM
   1GB of available hard-disk space
   1,024×768 display
   Mac OS

   Intel based processor
   Mac OS X v10.5 or 10.6
   2GB of RAM
   1GB of available hard-disk space
   1,024×768 display

 1. Na novém algoritmu pro odstranění šumu se pracuje, zatím je z něj k dispozici jen redukce barevného šumu.

 2. U vodoznaku se neda nastavit pevna velikost, nebo jsem neco prehledl? Teda krom tahani za okraje obdelnicku, coz mi prijde ponekud nesikovne. Takto mam nastavenou velikost vodoznaku relativne k velikosti fotky, takze zatimco u fotky 800x600px pro web bude mit rekneme pozadovanych 80px (1/10 vodorovne strany) na delku, tak u full-res fotky to bude rekneme 450px na sirku, coz je krapet moc. Osobne bych velice uvital, kdyby se dalo prepinat mezi relativni velikosti watermarku (rekneme v % vodorovne strany) a absolutni velikosti v pixelech. Taky kdyby mohlo byt mozne zadat odskoceni od okraju manualne cislem a ne by-voko tahanim mysi po pidi miniature. Inteligentni reseni watermarku mi totiz u LR velice chybi. Uvidime, co nam prinese ostra verze… 🙂

  Dik za clanek

   • Mogrify znam, je to opravdu sikovny nastroj. Kdyz uz ale davaji moznost watermarku primo do LR, tak by IMHO neskodilo, kdyby to bylo co nejfunkcnejsi.

  • Musím se přidat ke kolegovi, WM je v aplikaci sice supr, ale není flexibilní, tzn, pokud fotku oříznete, tak přesahuje obraz, pokud ji postavíte je rozdíl ve velikosti atd….. Lepší by byla možnost automatického přizpůsobení velikosti fotky.

   Kdy očekáváte vydání finální verze ?

   Děkuji

 3. Již dále nečekejte, žhavé schuzky se sexy partney jsou na dosah ruky.
  Všechnyvašе informace jsou duverné a v
  bezpecí, takžе neváhejte a uvolnete ѕee s dalšími singles z Prahy online.
  Vyzkoušejte to sami na vlastní kůžі a užijte sii sex v Plzni.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s