Photoshop CS4 – odstranění nežádoucích objektů ze scény – takový malý zázrak

V minulém týdnu jsem měl několik rozhovorů se zákazníky a kolegy a opakovaně jsme narazili na jeden dotaz. Existuje ve Photoshopu stejná funkce jako ve Photoshopu Elements 7, která umožňuje vzít několik fotek stejné scény a zkombinovat je tak, aby se odstranily nežádoucí objekty? Praktické využití takové funkce je není až tk neobvyklé. Potřebujete třeba vyfotit nějaké oblíbené místo, ale nejste schopni najít chvilku, kdyby se vám po scéně nepohybovali lidi. V PSE je na to jednoduchá funkce, která ale ve stejné podobě v plném Photoshopu neexistuje. V plném Photoshopu CS3 nebo CS4 musíte postupovat trochu jinak.

1. Nejprve musíte opakovaně vyfotit příslušnou scénu. Fotit můžete z ruky, ale snažte se o to, aby fotoaparát mířil přibližně stejně a měli jste stejně zaostřeno. Cílem je získat více fotek stejné scény, jejichž kombinací lze získat prázdnou scénu (bez nežádoucích postav).

Klepnutím otevřete gif animaci jednotlivých fotografií cca 1,1 MB

2. Fotografie načtěte do Photoshopu do jednotlivých vrstev. Můžete na to použít skript ve Photoshopu Load images into stack (Načít obrazy do balíčku), případně v Adobe Bridge použít funkci Nástroje/Photoshop/Načíst soubory do vrstev Photoshopu…

3. Označte všechny vrstvy v panelu Vrstvy (Layers) a použijte funkci Edit/Auto-align layers… (Úpravy/Automaticky zarovnat vrstvy). Díky této funkci se srovnají jednotlivé vrstvy a zkoriguje nepřesnost způsobená focením z ruky)

pscs4_autoalign2

Nyní přichází trik…

4. Označte znovu všechny vrstvy v panelu Layers (Vrstvy) a použijte funkci Layer/Smart Objects/Convert to Smart Object (Vrstva/Inteligentní objekty/Převést na inteligentní objekt). Jednotlivé vrstvy se skryjí a nahradí inteligentním objektem.

pscs4_smartobject2

5. Nyní jděte do menu Layer/Smart Objects/Stack Mode (Vrstva/Inteligentní objekty/Režim balíčku) a zvolte funkci Median (Medián). Dojde k odstranění objektů, které se neobjevují ve všech vrstvách.

pscs4_median

Tkhle bude vypadat výsledná fotografie:

Výsledný efekt - Strakonická ulice bez aut

Výsledný efekt - Strakonická ulice bez aut

Advertisement

6 thoughts on “Photoshop CS4 – odstranění nežádoucích objektů ze scény – takový malý zázrak

 1. Jo, CS4 jsem uváděl jen kvůli screenshotům. Postup funguje od CS3. Pokud se podíváte do textu, píšu tam, že se jedná o psotup pro CS3 i CS4.

  Michal

 2. Postup jsem zkoušel jak v CS3, tak v CS4, vždy však skončím u bodu 5. Funkci Vrstva/ Inteligentní objekty/ Režim balíčku totiž nemám přístupnou (je šedá). Ostatní funkce v menu Vrstva/Inteligentní objekty přítupné jsou. Nevíte, jak funkci Režim balíčku zpřístupnit?

  • Tiez mam rovnaky problem, kedysi som s tym pracoval ale teraz z neznameho dovodu mi to nefunguje. Poradte niekto prosim?!

 3. Chci vas poprosit o radu. Dnes se mi povedlo vyfotit moji pritelkyni s Nicolas Cagem. Fotka vysla dobre az na to ze nam nekdo strcil do zaberu fotak ktery bych rad z fotky ostranil . Je to ve photoshopu mozny? MOc dekuji za radu.

 4. Hmm je niekto else s problémy s obrázky na tomto blogu zaťaženie?

  Snažím sa prísť na to, určiť ak je jeho problém z mojej strany, alebo či jee to blog.

  Akékoľvek Spätná väzba by bolo veľmi ocenil.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s