Lightroom 2.1 a Adobe Camera RAW 5.1 ke stažení

S několikadenním zpožděním se konečně dostávám k publikování informací o nově uvedeném updatu na Lightroom 2.1 a Adobe Camera RAW 5.1.

Po týdnech testování release candidate (RC) verzí Adobe uvedla finální verze těchto dvou aplikací, které přinášejí opravy některých nedostatků, které se projevily při uvedení Lightroom 2.0, respektive Camera RAW 5. Dále přináší podporu RAW formátů nově uvedených fotoaparátů. Obě aplikace nyní navíc podporují následující modely fotoaparátů:

Canon EOS 1000D (Digital Rebel XS/EOS Kiss F)
Canon EOS 50D
Fuji FinePix IS Pro
Kodak EasyShare Z1015 IS
Leaf AFi II 6
Leaf AFi II 7
Leaf Aptus II 6
Leaf Aptus II 7
Nikon D700
Nikon D90
Nikon Coolpix P6000
Olympus SP-565 UZ
Pentax K2000 (K-m)
Sigma DP1
Sony A900

Nové updaty můžete stáhnout z následujících odkazů na stránkách Adobe.com:

Lightroom 2.1 (Mac, Win)
Camera Raw 5.1 (Mac, Win)*
DNG Converter 5.1 (Mac, Win)

(* Camera RAW 5.1 je kompatibilní s Photoshop CS4, Photoshop Elements 6 a Photoshop Elements 7)

Došlo také k aktualizaci profilů fotoaparátů a DNG Profile editoru na Adobe Labs. Tyto updaty obsahují další profily fotoaparátů a drobná vylepšení proti předchozí betaverzi. Tyto profily obsahují nové konverzní profily Adobe Standard, který podstatně vylepšuje interpretaci barev z RAW dat, zvláště v červených, žlutých a oranžových. Dále obsahují tzv. Camera Matching profily, které zpracovávají barvy z RAW dat stejně nebo velmi podobně jako konverzní nástroje poskytované výrobci příslušných fotoaparátů, případně jako konverz do JPEGu vestavěné přímo do fotoaparátu. Bližší informace o této technologii najdete v mém dřívějším článku, případně v angličtině na stránkách Adobe.

Poznámka: Bohužel se nám stále zdržuje uvedení finální verze českého prostředí pro Lightroom 2.1. Zdeněk Mikan, který na něm pracoval je teď po krk ponořen v jiném projektu. Pokusím se to od něj převzít a během víkendu vyprodukovat finální verzi.

Advertisement

9 thoughts on “Lightroom 2.1 a Adobe Camera RAW 5.1 ke stažení

 1. Zdravím, chtěl bych se zeptat jak je to s Adobe Lightroom kdy bude k dispozici v5.1 a když mám v Lightroomu verze 4.6 a v PS 5.1 bude kompatibilata obousměrná? Díky.

 2. Verze 4.6 v Lightroomu znamená, že je potřeba ACR verze 4.6 nebo vyšší, aby zobrazil správně všechny úpravy, které jdou v LR udělat (i když 4.6 neumí některé z nich měnit).
  Změny z ACR 5.1 by měl Lightroom načíst bez problémů.

 3. Lightroom zobrazuje nejnižší verzi ACR, která je potřeba na zobrazení všech v něm provedených úprav – což je pořád ještě verze 4.6. Změny z verze 5.1 by měl bez problémů načíst.

 4. Verze 4.6 znamená, že na správné zobrazení úprav z Lightroomu v PS je potřeba alespoň ACR verze 4.6. Lightroom samotný ACR pro svou práci nepotřebuje, jeho kód na zpracování RAWů toho ale má hodně společného s ACR 5.1 (proto vychází nová verze LR a ACR 5.x společně).

 5. Dobrý den,

  Lightroom 2.1 má stejné vlastnosti jako Camera RAW 5.1, včetně podpory stejných fotoaparátů. Kompatibilita mezi nimi je obouměrná.
  Doufám, že jsem dotaz pochopil správně.
  Michal

 6. To Ondřej Čapka: Omlouvám se za nezobrazení vašich komentářů. WordPress je poslal mezi spam a já si toho nevšiml. Díky za připomínky.

  Michal

 7. Děkuji za odpovědi takže jesli chapu dobre jde obousmernoust PS 5.1 > LR 4.6 a naopak LR 4.6 > PS5.1 ?
  Protože mi bohužel nejdou načíst změny z LR do PS.. Nevíte kde je problém?

 8. Dobrý den,
  mám Lightroom 2.1 a nyní mi při exportu fotky začala vyskakovat hláška „internal error Win API 2 (…) ShellExecuteExW …“, nicméně fotku se zdá to vygeneruje, ale např. už se nepřehraje zvuk oznamující ukončení exportu. Nevím čím to může být způsobené, poslední dobou jsem instaloval např. windows XP SP3, tak nevím jestli by to mohlo být způsobené tím. Nemáte někdo tip, čím by to mohlo být ?
  předem děkuji
  Michal

 9. Dobrý den,když importuju do Lightroomu 2.2 fotky z NIKONU D 90,nezobrazují se mi miniatury.Jenom prázdná pole s označením fotek.Jinak import proběhne v pořádku. Volbu „zobrazit náhled “ mám zatrženou.Při importu ze SONY A 100 je vše v pořádku.

  Můžete mi poradit .
  Děkuji Měchura.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s