Creative Suite CS4 oficiálně ohlášena

Tak je to konečně tady. Dnes jsme oficiálně představili novou Adobe Creative Suite CS4. Je to gigantický projekt, protože se jedná o simultánní uvedení 13 programů, 5 společných komponent a 6 služeb. Oproti CS3 se uvádí i video část, která byla minule uvedena v jiném termínu.

Přestože se na webu objevilo pár zpráv, že CS4 není příliš významný upgrade, myslím si, že sami brzy uznáte, že to není pravda. Mohu hodnotit po asi 3 měsících, co s programy pracuji v rámci interního testování a hlavní novinky bych rozdělil do třech základních oblastí:

1. Zvýšení produktivity

Často slýchávám, že naše aplikace jsou jsou pomalé a nedostatečně optimalizované. CS4 přímo reaguje na tuto kritiku. V rámci CS4 jsme pracovali jak na fyzickém zrychlení programů, které budou lépe  a rychleji vykonávat vaše příkazy, tak hlavně na zefektivnění běžných typických úloh, které se v těchto programech typicky vykonávají. Programy obahují stovky vylepšení, které šetří čas a snižují počty potřebných kroků a přispívají k podstatnému zrychlení práce.

2. Integrace

CS3 byla první verze našich balíků, která vznikla po akvizici Macromedia. Nestihlo se tehdy zdaleka vše, co bylo pro efektivní propojení a integraci jednotlivých aplikací potřeba. Ovládání jednotlivých programů nebylo úplně konzistentní a přechod z jednoho programu do druhého znamenal občas komplikovanější postup, než bychom si přáli. V CS4 je hodně z těchto nedostatků odstraněno. Z InDesignu nebo After Effects můžete nyní přímo exportovat pro Flash, obrázky z Photoshopu můžte otevírat jako smart objekt v Dreamweaveru, animace ve Flash je teď podobná způsobu práce, který znáte z After Effects.

3. Nové funkce

Samozřejmě i v této verzi najdete velkou řadu naprostých novinek. Mohu zmínit třeba inteligentní změnu poměru stran ve Photoshopu, která analyzuje celkovou scénu a zachovává proporce důležitých objektů, „blob“ štětec v Illustratoru, který umožňuje daleko efektivněji vytvářet ilustrace a je dokonalý v spojení s tlakově citlivým tabletem, či automaticky definované textové styly v InDesignu definovné pomocí grep syntaxe. Jak vidíte, zmínil jsem jen tři aplikace a po jedné funkci v každé z nich. Je nemožné v jednom článku se pouštět hlouběji. Místo toho plánuji sérii článků, kde vás budu upozorňovat na to, co považuji z praktického hlediska z jednotlivých aplikací za nejzajímavější či nejpřínosnější. Pokud ovšem chcete větší přehled už dnes, můžete jít na české stránky Adobe či na tutoriály, které najdete v rámci projektu Adobe TV.

Advertisement

16 thoughts on “Creative Suite CS4 oficiálně ohlášena

 1. Hloupá otázka: nemělo by být reakcí na stížnosti především vydání patchů pro již prodané aplikace? Začíná to nápadně připomínat Hlavu XXII. — zejména v případě CS3 byli potenciální zákazníci přesvědčováni o překopání a optimalizaci programového kódu. Nemýlím se, že ne? (Michale, odpusťte mi mé rýpání, prosím, ale skutečně začínám mít vnitřní problém donutit se během šesti let k útratě za již pátý kreativní balík.)

 2. Bude pro CS4 dostupná v České republice studentská licence aplikací výhradně v českém jazyce, nebo si studenti budou moci zvolit mezi CZ a IE? Pro studijní účely mají anglické verze velkou výhodu – kontakt s jazykem, motivace, dostupnost doplňkových materiálů a podobně, případně i snazší příprava na certifikovanou zkoušku.
  Studentské licence jsou ale skvělé i v češtině, díky za ně! 🙂 Díky i za CS4. Těším se na další články.

 3. Adobe.cz si zaslouží velké uznání za rozsah informací, které jsou v den uvedení dostupné i v českém jazyce. Například panel Links se v InDesignu asi/snad nebude jmenovat Odkazy a ponechá si své jméno Vazby, ale to jsou detaily. Dobrá práce.

 4. Pavle: Máte pravdu a snažíme se toho co nejvíce opravovat i u CS3. Bohužel zvláště u českých verzí je to trochu obtížnější. Opouštíme současný způsob lokalizace, který přinášel problémy a komplikoval nám život při tvorbě updatů – české verze měly samostatnou kódovou bázi a každá změna se složitě replikovala v našem kódu.
  U CS4 se čeština konečně dostává na úroveň západoevopských jazyků a je součástí stejných produkčních i testovacích procesů. to by mělo přinést podstatně vyší kvalitu, rychlejší uvádění updatů a také to, že čeština je od počátku považována za podporovaný jazyk a testuje se i pro anglické verze.

  Jedno negativum, které tato změna přináší je fakt, že je pro nás teď velmi obtížné realizovat opravy na verzi, která se dělala procesem, který se přestává používat.

  Ale děláme co můžeme, abychom zajistili co nejlepší dlouhodobou podporu i pro CS3.

  Michal

 5. Petře: U studentských verzí můžeme teoreticky nabízet i anglické verze, ale jejich cena je podstatně vyšší než cena českých verzí. Bohužel nm v těchto oblastech extrémně komplikují život pravidla evropské unie, které určují povinnost jednotných cen.

  Díky za uznání rozsahu podpory češtiny: souvisí to s mým předchozím komentářem, že jsme se stali konečně plně podporovaným jazykem v rámci procesů Adobe. Trochu to z počátku bolí a dře (viz Odkazy vs Vazby) nebo občas poněkud podivné anglismy na webu, ale to snad časem dáme dohromady.

  Michal

 6. Nikoliv, Michale, CS3 jsem si už pořídil IE, na lokalizaci jsem už neměl odvahu (ačkoliv mě support Amsoftu uklidňoval, že už ani CS3 nebude „spáchána“ ve WinSoftu). Fakt už nevím — mám typizované standardní železo (MBP C2D 2.16. RAM 3 GB a sekundární swapovací disk FW400), vždy aktuální jablečný systém a stejně to blbne. Nemůže to být čestinou na prvním místě v preferencích? Vy tam máte češtinu nebo angličtinu?

 7. Já mám v preferencích češtinu. Musím ale přiznat, že jsem na Maca přešel někdy v dubnu od července už používám CS4.

  To, co jsem zmiňoval v mém předchozím komentáři bylo, že Winsoft už úplně z procesu vypadává. V CS3 jsme udělali první krok v tom, že česká i anglická verze vycházely ze stejného kódu a všechny změny, které se týkaly češtiny muselo schvalovat Adobe a promítaly se do obou verzí.
  Jak se ukázalo problém zůstal v tom, že všechny updaty se kvůli oddělené správě kódu a procesu „buildování“ aplikace musely dělat pro české verze separátně a pozdji než anglické. To teď odpadne.

  Myslím si, že nám teď nejvíc pomůže, že Adobe žařadilo češtinu mezi základní jazyky. To znamená, že vznikly interní testovací procesy a postupy a plno chyb by se mělo eliminovat už v průběhu vývoje.

 8. Díky za informace. Ještě jedna nezkrotná zvědavost: CS4 přinese významnější rozšíření Acrobatu 9 v grafickém průmyslu a snad podpoří i přesun k PDF/X-4. PDF/X-4 by pak mohli chtít více využívat i uživatelé InDesignu CS3. Bude (případně jak) vyřešen problém s metadaty XMP souborů PDF/X-4 z InDesignu CS3, na kterých havaruje ověření souladu s PDF/X-4 v Adobe Acrobatu 9 Pro? (Podrobně viz mail.) Nebo jsem při zkoušení udělal chybu?

 9. To je dobrá zpráva — nebude tedy docházet k tak zbytečným bugům jako jsou přehozené klávesy A/Z (shortcut Cmd + Z pro Zoom) v pluginu Save for Web (lokalizace PS CS2 od Winsoftu)?

  Když jsme u tohoto pluginu, který mně osobně přináší asi největší problémy — byl nějak vylepšen a optimalizován? A lze už mít dva překrývající se webové řezy, které jsou opravdu správně vyexportovány bez toho, aby byly ve skutečnosti vytvořeny tři soubory (ořezané řezy + průnik řezů)?

 10. Zdravím Michale, před uvedením CS4 se proslýchalo, že Photoshop bude pro Win platformu i v 64bitovém provedení. Po uvedení nové sady jsem tuto informaci nikde nezaznamenal. Jak to tedy je? Máte k tomu nějaké informace?

 11. Ano, PS CS4 Win je 64bitový. A došlo i k vylepšení u dalších 32bitových aplikací. Npříklad všechny video produkty na 64bitovém OS si umí šáhnout po celých 4GB paměti – tj. má smysl mít víc než 4GB.
  Jště nevím, jestli to platí i u ostatních CS4 aplikacích.

  Michal

 12. Pavel Kout: Na ten plug-in se musím podívat. Nějak se mi poslední dny nedařilo dostat se k testování. Zřejmě to zbyde na víkend.

  Michal

 13. Dobrý den Michale, chtěl bych se zeptat kdy budou známy ceny jednotlivých balíků/upgrade a zda je reálné opravu uvedení začátek prosince. Už se nemůžu dočkat. 🙂

 14. For Ondra: Může se samozřejmě stát cokoli zvlášť takto rozsáhlého produktu. Zatím le vše jde podle plánu a vypadá to, že bychom termín začátek prosince měli být schopni dodržet.
  Ceny českých verzí jsou na stejé úrovni jako evropské ceny anglických jazykových verzí (tady se daří udržet lepší podmínky, než mají třeba Němci nebo Francouzi, jejichž lokalizované verze jsou dražší).
  Ceny Design Standard a Premium plných verzí jsou stejné jako u CS3, ale máme nyní levnější upgrady (u Standardu místo 16k 12k a u Premium 17.5k místo 23k)

  Michal

  PS: Anglické CS4 IE už distributoři mají a pokud vím, jsou zveřejněné na jejich stránkách.

 15. Pozeral som do manualu Flash CS4 ale stale tam nefiguruje moznost imporu PDF. Vo Flash 8 to bol dostupna (a vyuzivana) funkcia. V CS 3 zahadne zmizla. Takto si Adobe predstavuje Integraciu a zvysenie produktivity? Alebo sa mylim a uz to znova ide?

 16. Pokud vím, tak to opravdu nejde. Ve Flash 8 byla tato funkce využívána pro technologii Flash paper, která už v CS3 a CS4 není. Předpokládám, že by to šlo řešit pomocí InDesignu, přípaně illustratoru, které PDF importovat umí a export do swf respektive xfl mají.

  Michal M.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s