Nové verze Photoshop Elements 7 a Premiere Elements 7

Adobe dnes ohlásilo nové verze Photoshop Elements 7 a Premiere Elements 7 pro Windows. Zatím jsem měl krátce možnost pracovat s Photoshop Elements a mám připravené k testování Premiere Elements. Rád bych během následujících několika dnů přinesl základní informace o těchto produktech, ale hlavně se věnoval trochu podrobněji některým novinkám, které oba programy přinášejí.

Produkty Adobe řady Elements mají zajímavý koncept a směřování. Jsou postavené na stejném technologickém jádře jako jejich profesionální sourozenci. To dává vývojářům možnost přebírat technologické novinky a pokročilé algoritmy vyvinuté pro profesionální práci a aplikovat je způsobem, který je zpřístupňuje běžnému uživateli. Díky této koexistenci se uživatel nemusí bát, že by tyto programy poskytovaly amatérskou kvalitu výstupu a vývojáři mohou věnovat čas vytváření způsobu ovládání, které pomáhá uživateli co nejlépe realizovat jeho přání a nápady. Na následujících řádcích najdete úvodní informace k Photoshop Elements 7.

Photoshop Elements 7

Photoshop Elements se skládají ze dvou hlavních modulů – Organizéru a Editoru.

Organizér se stará hlavně o import a správu fotografií – umožňuje snadno importovat fotografie z libovolných zdrojů včetně komplexního přejmenování či roztřídění do složek. Fotky a videa z vašeho fotoaparátu můžete samozřejmě organizovat podle klíčových slov, pracovat s veškerými metadaty, či organizovat podle časové osy. Nově je v této verzi integrované rychlé fulltextové vyhledávání.

Oranizér umožňuje sandno a efektivně uspořádat fotky a videa pomoci kličových slov

Organizér umožňuje snadno a efektivně uspořádat fotky a videa pomocí klíčových slov

Organizér je postaven na velmi výkonné databázi a umožňuje bez zpomalení pracovat s alby obsahujícími mnoho tisíc položek. Zajímavou a praktickou vlastností je schopnost organizovat i fotografie uložené na externích médiích. Vás centrální katalog tak umožňuje udržet přehled i o fotkách, které máte zaarchivovány a nejsou v danou chvíli přístupné.

Druhý modulem je Editor pro úpravy a vylepšování fotek, barevné korekce, montáže a další kreativní činnosti. Editor vychází ze stejného konceptu práce jako velký Photoshop a umožňuje pracovat s vrstvami, včetně nedestruktivních vrstev úprav, má robustní maskovací nástroje a velice pokročilé nástroje pro opravy nedostatků na fotografiích či provádění barevných úprav. To vše má ovšem na rozdíl od klasického Photoshopu ovládání, které umožňuje dosáhnout velice kvalitních výsledků i úplným začátečníkům.

V režimu průvodce vám PSE postupně radi, jak postupovat a uči vás pracovat s jednotlivými nástroji.

V režimu průvodce vám PSE postupně radí, jak postupovat a učí vás pracovat s jednotlivými nástroji.

Pokud nevíte jak začít, můžete zvolit některého z průvodců, který vás krok po kroku provede potřebným postupem. Pokud chcete udělat jen rychlou úpravu, můžete se spolehnout na speciální algoritmy, které jedním klepnutím vyladí barevnost fotky, nebo vyřeší ne zcela ideální nasvětlení fotografie.

V režimu rychlých úprav můžete snadno a rychle provést základni korekce fotografie

V režimu rychlých úprav můžete snadno a rychle provést základní korekce fotografie

Zajímavou novinkou je inteligentní štětec, který se automaticky chytá na kontury nebo barevnost a usnadňuje výběr oblasti, na kterou následně pomocí stejného štětce aplikujete třeba vybělení zubů, projasnění očí či jiné zbrvení oblohy. Nový filtr pro rozostření povrchu se zase dá s úspěchem použít pro vyhlazení pleti.

Za důležité považuji vylepšené funkce pro úpravu pleťových tónů, ale i jednoduchá funkce jakou je změna jasu a kontrastu je podstatně propracovanější a nedochází při ní k degradaci obrazových dat.

Nově má program rozšířenou podporu pro práci s RAW daty včetně nedestruktivních barevných úprav RAW fotgrafií (součástí je Adobe Camera RAW) a dokonce umožňuje i práci v 16bitové hloubce. Program podporuje široký výběr RAW formátů od různých výrobců, který se díky technologii Camera RAW pravidelně aktualizuje.

V plném režimu editace máte přistup k pokročilým nástrojům jako jsou vrstvy, masky, vrstvy úprav

V plném režimu editace máte přístup k pokročilým nástrojům jako jsou vrstvy, masky, vrstvy úprav

Z hlediska výstupu jou rozšířené nástroje pro vytváření interaktivních webových galerií s využitím buď HTML nebo Flash. Podporována je samozřejmě také integrace s online službou Photoshop.com.

Vypsal jsem v tuto chvíli spíše základní oblasti, kterými mě PSE ve své verzi 7 zaujal, případně jej odlišují od jiných programů podobného zaměření. V příštích dnech se zaměřím na některé funkce a příklady jejich využití.

Photoshop Elements 7 bude opět k dispozici i v české verzi, která by měla být dostupná v první polovině listopadu.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s