Recenze na Lightroom 2.0 na Digiarena.cz

Photoshop Lightroom 2.0 box

Dnes vyšla na webu Digiarena.cz recenze Petra Vozáka na nový Lightroom 2.0. V souvislosti s článkem se zoběhla poměrě rozsáhlá diskuze, která se zabývala mimo jiné kvalitou zpracování proprietárního NEF formátu fotoaparátů Nikon.

V rámci diskuze jsem se pokusil reagovat a stručně shrnout, jak já vidím pozici Lightroom a kam se pozicuje vůči dalším softwarům na trhu. Částečně upravený text najdete zde:

Cílem autorů Adobe Photoshop Lightroom je vytvořit program, který je primárně určený pro fotografy a který si neklade za cíl obsahovat milion a jednu funkci pro každou možnou manipulaci s bitmapovým obrazem (ano, na to máme Photoshop nebo ještě lépe Photoshop Extended), ale který umožní fotografům co nejlépe provádět typické činnosti, které s fotografováním souvisí v prostředí, které je zaměřené na maximální efektivitu práce.
Lightroom není úplný všestranný editor bitmapových souborů, ale v žádném případě to také není pouhý RAW konvertor.
Lightroom je efektivní správce fotografií, který je schopen pracovat s desetitisíce obrazových souborů, provádět na nich korekce a dále je prezentovat (tiskem, webem, nebo na obrazvce). Také má pravděpodobně spolu s Photoshopem nejširší podporu RAW formátů, která je několikrát do roka aktualizována (v závislosti na uvádění nových fotoaparátů).

Klíčovou vlastností Photoshop Lightroom je ale to, že veškeré úpravy, které s fotografií provádíte, jsou nedestruktivní – původní data fotografie zůstávají neporušena a pouze se provádí sekvence příkazů a úkonů na fotografií.

V nové verzi je řada velkých vylepšení – program byl optimalizován a je podstatně rychlejší při správě velkého množství fotografií, má nové možnosti lokálních úprav, podporu daleko větších souborů (to je významné při práci s HDR daty nebo velkými panoramatickými fotografiemi), kompletní 64 bitovou podporu na obou platformách a mnoho dalšího. Program také hodně využívá multiprocessing (procesy jako je import, export, tisk, tvorba webových prezentací, přesuny dat, to vše probíhá v pozadí).

Pro mě jsou ale v každodenní práci ještě podstatnější některé drobnější funkce a vylepšení a také přeorganizované uživatelské rozhraní, které mi umožňuje provádět rutinní činnosti jeětě rychleji než dříve.  Vícemonitorová podpora je také velmi příjemná.

Srovnávání s programy jako je Zoner PhotoStudio nebo Corel Photopaint váděné v článku podle mně není příliš reálné. Vždyť například Zoner řeší podporu RAW bundlováním bezplatného DNG konvertoru od Adobe. Těmto programům svým zaměřením  funkčním rozsahem konkuruje spíše Photoshop Elements.

Konkurenty, se kterými má smysl Lightroom srovnávat jsou spíše Aperture od Apple na Macu, Photoshop + Bridge + Camera RAW na obou platformách nebo Nikon Capture NX. U něj si ovšem vybíráte uzavřené řešení jednoho výrobce pro jednu konkrétní značku fotoaparátu proti otevřenému rozšiřitelnému programu.

Co se týče podpory NEF, respektive RAW souborů obecně – RAW jou surová obrazová data ze snímacího prvku fotoaparátu, která jsou následně s pomocí doplňkových informací (white balance, informace o expozici, použitém objektivu, a mnoha dalších různorodých parametrů) interpretována softwarem. Fotografie jako taková je umělecké dílo a je vysoce subjektivní. Podstatné je, že program dává plnou možnost s pomocí softwarových prostředků využít maximum informací obsažených v surových datech a zpracovat je do kvalitního výsledku, který bude odpovídat uměleckému záměru autora.

Samozřejmě by pro větší otevření trhu a pro efektivnější a rychlejší vývoj programů pro práci s fotografiemi bylo ideální, kdyby jednotliví výrobci přistoupili k sjednocení standardu. Proto také Adobe dává svůj DNG formát k certifikaci jako ISO stadard. Někteří výrobci fotoaparátů DNG již přímo podporují, ale u některých velkých hráčů (zvláště těch, kteří se snaží pojmout proprietární formát jako konkurenční výhodu) to bude zřejmě trvat trochu déle.
Ještě poznámka k českému prostředí. V rámci diskuze pada otázka, proč je Lightroom lokalizován pouze neoficiálně. Lokalizace softwaru v pojetí Adobe je velice rozsáhlý a nákladný proces, který v sobě zahrnuje stovky hodin testování, jeho součástí je plný překlad dokumentace, krabic a doplňkových materiálů. Bohužel na Lightroom se v rámci češtiny zatím nedostalo (v současné době se lokalizuje pouze do francouzštiny, němčiny a japonštiny).

Tolik tedy mé připomínky k Lightroomu 2.0. Stále se připravuji k napsání rozsáhlejšího článku s mými zkušenostmi z užívání, ale zatím jsem se k tomu ještě nedostal.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s