Flash video – metody distribuce a ochrany obsahu

V současné době pracujeme na několika projektech týkajících se online distribuce videa. Při jednáních a diskuzích stále narážím na velmi různorodé názory týkající se ochrany obsahu, metod distribuce, crossplatformovosti a dalších aspektů. V tomto článku se pokusím nněkteré koncepty vysvětlit a možná si i trochu ujednotit vlastní pohled na celou problematiku.

Flash jako přehrávač videa v současné době dominuje distribuci videa na internetu. 73% veškerého videa online je distribuováno pomocí Flashe. Flash má k dispozici přes 98% lidí s počítačem připojeným k internetu.

Využiti Flash videa online k červnu 2008

Využití Flash videa online k červnu 2008

Video ve Flashi je nejčastěji distribuováno dvěma metodami:

1. Progressive download

Video se postupně stahuje na počítač diváka a během stahování se po určité době začne přehrávat. Tento způsob využívá například YouTube. Výhodou je jednoduchost, snadná implementace, z uživatelského hlediska je poměrně komfortní zvláště pro krátké videospoty.

Nevýhodou je prakticky neexistující zabezpečení. Video soubor po stažení skončí v cachi diváka a ten jej může relativně snadno získat. To může být problém a nemusí – záleží na distribuovaném obsahu, autorských právech a obchodním modelu poskytovatele.

Dalšími nevýhodami jsou pomalejší spuštění videa, méně komfortní ovládání obsahu (možnost přeskočit o určitý úsek), horší možnost přizpůsobení se kvalitě připojení. Také může tento způsob vytvářet větší zátěž na množství přenesených dat poskytovatele, protože si každý uživatel při této metodě stahuje obvykle více dat, než skutečně shlédne.

2. Streaming

U streamingu se vytvoří trvalé spojení mezi počítačem diváka a streaming serverem a video posílá do přehrávače diváka průběžně při jeho sledování.

Při této metodě je možná podstatně lepší interakce mezi poskytovatelem a příjemcem – je možné na základě kvality připojení poslat stream vhodné velikosti, kontrolovat kvalitu spojení a využívat další možnosti dané vytvořeným obousměrným spojením mezi divákem a poskytovatelem.

Metoda distribuce pomocí streamu je bezpečnější, protože se data neukládají na počítači příjemce do cache a Flash Media Server umožňuje navíc celý stream zakódovat pomocí protokolu RTMPE.

U streamingu existuje ještě jedna zajímavá metoda zabezpečení obsahu, která přišla s uvedením Flash Media Serveru v 3. Flash video se na webu pouští uvnitř přehrávače, který je vytvořený pomocí technologie Flash a je integrovaný do webové stránky. FMS si umí zkontrolovat, jestli o daný stream žádá předem autorizovaný přehrávač. To znamená, že si poskytovtel obsahu může určit, že daný obsah půjde přehrávat pouze ve Flash přehrávači, který má vizuální podobu odpovídající jeho značce/brandu (typicky televizní stanice) nebo, který má třeba integrovanou nějakou reklamu.

Obousměrná komunikace při streamingu pomocí FMS přináší ještě řadu dalších možností. Je možné přenášet informace zpět od uživatele k serveru (včetně audia a videa) a vytvářt tak podstatně interaktivnější mediální projekty včetně například videokonferenčních systémů nebo chatů.

DRM pomocí Flash Media Rights Management Serveru (dále jen FMRMS)

DRM je něco, co vyvolává hodně negativních reakcí, protože v principu omezuje diváka nebo posluchače a zmemožňuje mu provádět některé činnosti s obsahem, který má k dispozici.

Faktem ale je, že velká většina obsahu je chráněným autorským dílem a je právem majitele autorských oráv určovat, jak je možné s jeho dílem nakládat (stejně tak je právem příjemce rozhodnout se, jestli za takových okolností bude ochoten dílo autora přijmout).

FMRMS umožňuje volit autorovi nebo distributorovi formu zabezpečení obsahu, kterou považuje za vhodnou a dává mu poměrně velkou volnost v nastavení způsobu a úrovně zabezpečení. FMRMS zakóduje audio nebo video soubor a nastaví pravidla, za jakých okolností a s jakými omezeními je možné s těmito soubory pracovat.

Obsah chráněný pomocí FMRMS je možné přehrávat pomocí Adobe AIR aplikace nebo pomocí Adobe Media Playeru. Poskytovatel může pomocí AIR technologie vytvořit vlastní aplikaci, který využívá metodiku zabezpečení FMRMS. Alternativně může využít bezplatně šířený Adobe Media Player. Využití AIR (pomocí které je vyvinut i Media player) umožňuje meziplatformní řešení – v současné době Windows a Mac a velmi brzy i Linux.

Autor může určit, kdo může sledovat obsah, od kdy a do kdy jej může sledovat.Může se rozhodnout a použít i hybridní metody – uživatel má obsah k dispozici zdarma s dynamicky vkládanou reklamou a pokud má zájem, může si zaplatit za odstranění reklamy.

Celá problematika je poměrně rozsáhlá a navíc se extrémně rychle vyvíjí, ale doufám, že tneto článek pomůže odpovědět aspoň na některé vaše dotazy. Pokud byste chtěli vědět víc, doporučuji stránky http://www.adobe.com/devnet/video/. Zajímavé příklady online videa ve Flashi najdete na stránkách Flash On.

Advertisement

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s